אאא

במאמר דעה שמתפרסם הבוקר (שישי) במוסף השבועי של העיתון הכלכלי 'דה מרקר', מודה עורכו הראשי של העיתון, גיא רולניק, כי הדבקת תווית ה"סחטנים" לחרדים, נעשית על ידי האליטה הפוליטית והעסקית של ישראל בכדי להונות את הציבור ולהסב את תשומת ליבו מהסחטנות האמיתית - שלהם בעצמם.

"האליטות העסקיות והפוליטיות הישראליות, בסיוע חלק מכלי התקשורת, מנסות למצב את החרדים והערבים כשורש הבעיות הכלכליות במדינה. אין ספק שההשתתפות הנמוכה של שתי אוכלוסיות אלה בשוק העבודה מושכת את הכלכלה מטה" כותב רולניק ומפנה אצבע מאשימה למצב זה אל יוצרי התדמית בעצמם, "אבל השאלה החשובה יותר היא מה עושה המדינה, מה עושה החברה האזרחית ומה עושה המגזר העסקי כדי לשנות את המצב ולייצר תנאים שיאפשרו לאוכלוסיות האלה לצאת לעבודה".

"הדיון בחרדים, בערבים - ואם אתה שמאלני גם במתנחלים - מסייע לטשטש את קיומן, מעשיהן, עלותן ונזקיהן של האליטות הסוחטות הישראליות: כל מקורבי השלטון במגזר הפרטי והציבורי - המוסדות והארגונים שמונעים תחרות, יוזמה, פריון וזרימה כדי לשמר את מעמדם, כוחם ועושרם" מסביר רולניק ומוסיף כי "השגשוג שלהם הוא העתיד העגום של כל השאר".

לדברי רולניק במאמרו, הסחטנות האמיתית מתבצעת על ידי מערכת הבנקאות שמדי שנה "סוחטת מהציבור 10-5 מיליארד שקל (...) המחולק ברובו כהוצאות שכר עודפות לעובדיה ומנהליה", על ידי חברות הסלולר, ועל ידי המבנה המאובן והלא תחרותי של ענפים מסויימים בכלכלה הישראלית.