אאא

אינתיפאדה בירושלים • הטבח בבית הכנסת: בעקבות הטבח האכזרי שהתרחש הבוקר (שלישי) בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים, שוקלת המשטרה להציב מאבטחים בבתי הכנסת וזאת כחלק מפעולות מנע של אותם פיגועים. כך מגלה, דובר המשטרה לענייני דתיים, שבתי גרבציק, בשיחה עם "כיכר השבת".

"זו אופציה שנבחנת", אמר במענה לשאלתנו. "אנחנו לא שוללים את הדבר הזה". לדבריו, הסיטואציה שבה מאבטחים ניצבים בפתח דלתות בתי הכנסת "הייתה בעבר וייתכן שהחשיבה הזו נכונה".

הדובר הוסיף ואמר באשר לפיגועים שהתרחשו באחרונה כי "אנחנו עדים לגל פיגועים לא פשוט. הרבה מאוד שוטרים מוצבים בירושלים. יש כוח משימה שנמצא כבר בירושלים הנאמד בלמעלה מאלף שוטרים".

דובר המשטרה מוסיף כי "יגויסו גם אנשי מילואים של משמר הגבול שיצטרפו לכוח הקיים המטפל ברחבי העיר וסביבותיה".

דובר המשטרה סירב בתוקף להגדיר את הפיגוע הזה כחלק מאינתיפאדה המשתוללת בירושלים. "אנחנו לא עוסקים במתן שמות וציונים כאלה ואחרים". אמר והוסיף, "אנחנו מתייחסים אך ורק לסבב אירועים קשה מאוד ואנחנו מטפלים בזה. אין קשר בין הפעילות המשטרתית לבין הציון של האינתיפאדה".

"האינתיפאדה יוצרת מצג מסוים ואנחנו לא מדברים על זה. אנחנו לא ממעיטים בכהוא זה בבחינת גודל האירועים. כוחות משטרה נמצאים בכל המקומות הללו והגיעו למי שצריך", הוסיף.

ובכל זאת, יש תחושה בציבור הישראלי שהמשטרה חוששת להצהיר שמדובר כאן באינתיפאדה, שאלנו.

"גם אם המשטרה תגיד שמדובר באינתיפאדה, מה זה יעשה לך יותר ממה שאנחנו עושים היום?".

בתוך כך, עיריית ירושלים והמשטרה החליטו לתגבר את האבטחה במוסדות החינוך בירושלים. החל ממחר יוצבו מאבטחים בגני הילדים שיש להם תקן לכך. 

בעקבות הפיגוע בירושלים העלתה ה

המשטרה העלתה בצהריים את רמת הכוננות המבצעית שלה לרמה ג', רמה אחת מתחת לדרגת הכוננות הגבוהה ביותר בעקובת הטבח בירושלים.

בתום הערכת מצב שקיים המפכ"ל יוחנן דנינו אמר המפכ"ל כי "מבצע 'שומרי חומות' יימשך במלוא העוצמה". 

"הנחתי את מפקדי המחוזות להיערך לכל תרחיש אפשרי של פעולות נקם, תג מחיר והפרות סדר על רקע לאומני", אמר דנינו.