אאא

מאבק חדש? רשת מזון חדשה פותחת בשבוע הבא את הסניף הראשון שלה במגזר החרדי, הרשת בשם תכל'ס תפתח את הסניף ברחוב כהנמן בבני ברק.

בעליה המשותפים של הרשת החדשה הינם המיליונר החרדי אריה וולפסון יחד עם רשת "מגה" שבבעלותו של דודי ויסמן ("שפע שוק" לשעבר, כיום "זול בשפע").

על פי הדיווחים הבוקר בעיתונות הכלכלית מדובר בסניף פיילוט ניסיוני שאמור להתרחב בהמשך לרשת גדולה בת עשרות סניפים.

וולפסון, כך לפי הדיווח ב-themarker, הוא אחד האנשים העשירים בישראל, ולדברי מקור בענף המצוטט בעיתון הוא יהיה המשקיע העיקרי בשלב הראשון של הקמת הרשת. וולפסון הוא מהתורמים הגדולים במגזר החרדי, והוא תורם הן ללומדי תורה והן להמען החזרה בתשובה.

בשנים האחרונות סבלה רשת מגה קמעונאות הנמצאת בבעלות הריבוע הכחול פגיעה דרמטית בקרב המגזר החרדי כאשר רשת המרכולים "שפע שוק" שבבעלותה נאסרה ע"י גדולי ישראל והוועדה למען השבת זאת לאחר שהבעלים דודי ויסמן רכש את רשת החנויות AM:PM הפועלת 24 שעות, 7 ימים בשבוע ומחללת שבת.

למרות ששם הרשת הוחלף ל"זול בשפע" לא הצליחו בריבוע הכחול להתאושש מההפסד הצורב כאשר בימי השיא מנתה רשת שפע שוק 40 סניפים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בעבר סרבו בעיתונות החרדית לפרסם מודעות של הרשת גם לאחר החלפת השם זאת בעקבות "חרם הצרכנים" החרדי והמאבק האידיאולוגי הנחרץ אולם במקרה הנוכחי כבר פורסמו מודעות של הרשת החדשה "תכל'ס" בחלק מהעיתונות החרדית ואף הופיעו ביום שלישי במהדורה החינמית של "יתד נאמן" המופצת בלמעלה ממאה אלף עותקים בקרב הציבור החרדי.

ל"כיכר השבת" נודע כי הפרסום נעשה לאחר קבלת היתר מגדולי ישראל אשר סבורים כי אין כל קשר בין המאבק הוותיק שהיה נכון בשעתו לבין הרשת החדשה הנמצאת בעיקרה בבעלות חרדית של אדם שומר תורה ומצוות הנחשב לאחד התורמים גדולי של עולם הישיבות והכוללים.

מנגד, דווקא עיתון הפלס יוצא הבוקר במתקפה כנגד פרסומי הרשת במדיה החרדית וכותב כי הרשת שנאסרה ע"י גדולי ישראל בשל חילול שבת פותחת צרכניות חדשות במסווה של שינוי השם תוך פירוט היסטוריית המאבק ע"י מרן הגרי"ש אלישיב בשנת 2008.

גורמים המעורבים ברשת החדשה, אומרים ל"כיכר השבת" כי "קודם כל, וולפסון לא קנה את שפע שוק, הוא פתח רשת חדשה!, רק שהיה צריך גיבוי נוסף והוא עשה את זה עם 'מגה'. הוא המשקיע העיקרי. זה סיפור שונה לחלוטין. להיפך, בא יהודי חרדי ורוצה לפתוח רשת חדשה, במה הוא שונה משלום פישר ששותף עם שופרסל, שבחברת האם שלה יש חברות מחללות שבת".

לדבריהם, "ככל שיהודים חרדים יעשו פעולות כאלו, הם יצילו וימנעו חילולי שבת. יתד לא פרסם את שפע שוק, וגם לא אחרי שינוי השם, כי זו אותה בעלות, למרות שמרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לא חתם על האיסור".

הגורמים מוסיפים וטוענים כי "הפלס יוצא נגד רק כדי להגן על ברכל, השבת לא מעניינת אותו", ומוסיפים עקיצה: "וכי בירושלים הכל בסדר?".