אאא

היום ב'סלחתי כדבריך', פרוייקט הסליחות של 'האתר החרדי - כיכר השבת', איש האשכולות דודי זילברשלג עונה על השאלון המיוחד כמו שרק הוא יודע.

זילברשלג שפעיל כיום כיו"ר הנהלת "ביקור חולים" עמד בחודשים האחרונים במרכז סערת "האם המרעיבה" ובפרשיות ציבוריות נוספות.

מתי בפעם האחרונה ביקשת סליחה ממישהו?

"השבוע בשעות הערב. הגעתי לפגישה באזור כיכר המדינה ונכנסתי עם הרכב לחנייה שחשבתי שהיא פנוייה. אדם שצפר לי מאחור הפנה את שימת ליבי לכך שהוא ממתין למקום החנייה. מיהרתי להתנצל ולפנות לו את המקום".

מתי בפעם אחרונה ביקשו ממך סליחה?

"זה לא מאורע נדיר שמישהו מבקש ממני סליחה ולא תמיד על דברים גדולים. כל מיודעי למדו שאני נוח למחילה וסליחה. דווקא כשאתה שואל אותי על כך אני נזכר, שבשיא אירועי הפרשה האחרונה עם האם מירושלים התקשר אלי אחד העיתונאים הבכירים בעיתונות החילונית והתנצל על כותרת מתלהמת שהופיעה בידיעה שפרסם. הוא סיפר שהעורך יצר את הכותרת שלא הייתה קשור לתוכן הכתבה".

ממי היית צריך לבקש סליחה, אבל כבר לא תספיק לעולם?

"אבי ז"ל שהיה מחנך ידוע אמר תמיד משמו של רבי מאיר שפירא זצ"ל הגאון מלובלין שכל אומן רומס ברגליו את שיירי חומרי הגלם של מלאכתו, הזגג זגוגיות, הנגר כפיסי עץ וכן הלאה המחנך רומס למגינת לב שיירי נשמות ילדים, העוסקים בתקשורת הרבה פעמים מבלי משים רומסים כבוד יקר ותפארת של נפשות ישראל, לעיתים אינך יודע אפילו במי, חלקם פורשים מארץ החיים בטרם ניתנת לך ההזדמנות לרצותם".


למי לא היית מוכן לסלוח לעולם?

"עדיין לא נולד האדם הזה. מי שלא סולח לעולם לא יהיה נסלח".

מי צריך לבקש ממך סליחה?

"אם להיות כנה ואמיתי אני חושב שכותב השורות בטור הסאטירה בעיתון ההשקפה הטהורה צריך להתנצל ולבקש את סליחתי. לא על הלעג שבדברים שכתב נגדי, כי גם אני חטאתי מעת לעת בלעג פסול, כי אם על הבדיות והעלילות שנפלטו מקולמוסו”.


האם הציבור החרדי צריך לבקש סליחה ממישהו?

"אני חושב שאנחנו צריכים להתנצל בפני גדולי עולם כמו הרב קוק זצ"ל ור' אריה לוין על כך שאיפשרנו למיעוט קיצוני למנף חילוקי דעות השקפתיים לרצח אופי כוללני, שפגע בכבוד התורה וכבוד האדם. מזלו של רבי אריה שפר שלפחות צאציו גדולי ומנהיגי היהדות החרדית השיבו את כבודו האבוד, מה שאין כן הרב קוק זצ"ל".

האם יש מישהו שצריך להתנצל בפני הציבור החרדי?

"ללא ספק את העוול הגדול ביותר לציבור החרדי עולל טומי לפיד. את מה שהוא עשה קשה לתקן ועל הטקטיקות האנטישמיות בהן נקט קשה יהיה לכפר. כשיצאתי מהלוויה שלו אמרתי לאחד מכלי התקשורת שבחייו התנהגותו הייתה בעייה של הציבור החרדי אולם עכשיו בעומדו בפני בית דין של מעלה הבעיה הפכה להיות שלו. הוא לבדו צריך להתמודד עם מה שעשה ועיוות. החמור מכול שהוא עצמו לא האמין באמירות ובמעשים שנקט כלפי הציבור החרדי והם נבעו מתוך פופליזם טהור".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האם קיבלת על עצמך "קבלה" בחודש אלול?

"לשמחתי אני נמנה על החסידים שמיישמים את תורת החוזה מלובלין שדרש ווארט נאה על הפסוק, 'אל תפנו אל האובות ואל האלילים' רוצה לומר אל תהיו מאלו הנזכרים במעלת הקבלות הטובות רק בחודשי אב ואלול. את הקבלות הקטנות והפרטיות שלי אני שומר ביני לבין בוראי”.

מה המשמעות של "ימים נוראים" בשבילך?

"ימים נוראים על פי שגרת לשונו של מורי ורבי האדמו"ר מסערט ויז'ניץ שליט"א המקפיד לכנותם ימים טובים. הם בעיני ימים בהם הקב"ה עוטף אותנו בדאגה יתרה כמו אימא רחומה על בניה, כמאמר החידושי הרי"ם על הדמיון בין אם לימים אלו, בראש השנה נושפת בשופר כמו אם למרק מהביל, ביום הכיפורים רוחצת אותנו כמו אם טובה לעוללה בסוכות מכסה אותנו ממעל בסיכוך מגונן, כמו אם נדודת שינה המכסה את תינוקה באישון ליל".

ושורה אחת לסיכום:

"כבר הסביר בטוב טעם ודעת גאב"ד בריסק זצ"ל כי לא בכדי הפכה תפילת "כל נדרי" לשיא היהדות, ללמדנו את ערכה ומקומה של חרטה אצל יהודים".

-  -  -  -  -

תעודת זהות /דודי זילברשלג

גיל: 51

מגורים: ירושלים

תפקידים: יו"ר הנהלת ביקור חולים. יו"ר הנהלת זק"א