אאא

נראה שההגבלות על המעשנים בישראל, וההתייקרות המטורפת של מחיר הסיגריות בישראל, עושים את העבודה.

לרגל "היום הבינלאומי ללא עישון" הוציא משרד הבריאות דו"ח עם נתוני כמות המעשנים בישראל. על פי הדו"ח, חלה ירידה משמעותית באחוז המעשנים בישראל בשנת 2013, כאשר גם בקרב בני הנוער נרשמה ירידה באחוז המעשנים.

על פי הדו"ח, רק 18.7 אחוז (כמיליון בני אדם) בקרב בני 21 ומעלה, מעשנים - הנתון הנמוך בכל הזמנים, כאשר בשנת 2012 עמד שיעור המעשנים על 20.6 אחוז.

הנתון המפתיע בדו"ח נוגע לאחוז המעשנים בקרב בני הנוער, כאשר בשנת 2011 עמד על 26 אחוז בקרב נערים יהודים ו-11.8 בקרב נערות יהודיות, ירידה חדה לעומת שנת 2006, אז הנתון עמד על 26.8 אחוז בקרב יהודים ו-19.1 אחוז בקרב יהודיות.

בקרב המגזר הערבי גם חלה ירידה - 30 אחוז בקרב הגברים לעומת 33.4 אחוז בשנה לפני כן, ו-8.5 אחוז בקרב הבנות לעומת 10.2 אחוז בשנה לפני כן.

בהשוואה בינלאומית אנחנו נמצאים יחסית במקום טוב., זאת כאשר בקרב הגברים שיעור המעשנים הממוצע ב-OECD הוא 25.8 אחוז.

על פי הדו"ח, עישון מהווה את גורם המוות מספר אחד בעולם הניתן למניעה, וההערכות הן שכ-6 מיליון בני אדם נפטרים בכל שנה עקב עישון.

שרת הבריאות יעל גרמן התייחסה לנתונים המעודדים והצביעה על הסיבות לירידה בשיעור המעשנים. לדבריה, "מדיניות המיסוי הגבוה על מוצרי טבק מביאה בפועל לירידה בצריכת הסיגריות בישראל, ההוצאה מחוץ לחוק של מכונות הסיגריות, הרחבת הפעילות של קופות החולים ופעילות האגף החדש לפיקוח ואכיפה במשרד הבריאות מתגלים כצעדים אפקטיביים במיוחד שמוביל משרד הבריאות על מנת לצמצם את העישון ונזקיו".