אאא

אמש (ב') בחצות, נמשכו בקהיר המגעים בין נציגי ישראלי לפלגים הפלסטינים בעזה. מקורות פלסטינים המעורים במגעים אומרים כי מצרים עשויה לבקש מהצדדים להאריך את הסכם הפסקת האש ללא הגבלת זמן ללא הסכם, עד להשגת הסכם קבע, כך לפי הפרסום בחדשות 2. 

בתוך כך נראה כי השיחות יימשכו זמן רב מההערכות המוקדמות. בתקשורת הערבית דווח כי המצרים שואפים להשלים בתוך חודש את השיחות על הסכם קבע. בשיחות אלו אמורים לדון על נושאים הליבה המרכזיים, פירוז הרצועה מצד ישראל, והסרת הסגר על עזה מצד חמאס. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את נייר העמדה המצרי, ובחמאס ממשיכים לאיים כי 'במידה והדרישה להסרת המצור מעזה לא תתקבל, ישראל תישא בתוצאות', כך גם בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק, שאמר כי הפסקת האש לא תחודש בפעם השלישית. 

על פי דיווחים פלסטינים, במאמץ להגיע להסכם ארוך טווח, הצטרף גם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן שצפוי להגיע לקהיר על מנת להתניע את השיחות. אך לא נראה כי אבו מאזן יביא את ההסכם המיוחל וזאת בשל הפערים העמוקים הקיימים בין ישראל לפלסטינים, ובשל התנגדותו החריפה של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חלאד משעל שהיה זה טירפד את השיחות בפעם האחרונה. 

כעת, התרחישים הסבירים מצידה של ישראל הם, חתימה על הסדר, הארכה נוספת של הפסקת האש בעידוד מצרי-  בלי הסכם ואופציה נוספת על פיה ישראל תנהג באופן חד צדדי ותגיב על ירי בירי.