אאא

התקדים החמור שיצר בג"ץ בשבוע שעבר, בפסק הדין בו הורו השופטים למדינה לממן רטרואקטיבית את מכוני הגיור הרפורמים, יצר מצב חדש בשטח, כאשר "גיורי" הרפורמים הפכו לעובדה קיימת המקבלת אף מימון מהמדינה.

בעקבות כך נערך היום דיון דחוף בעניין בלשכתו של הרב הראשי הגר"ש עמאר בבית יהב, דיון אליו זומנו כל חברי הכנסת והשרים מהציבור החרדי והדתי.

בין המשתתפים - כל חברי הכנסת והשרים של ש"ס בראשות שר הפנים אלי ישי והשר לענייני דתות יעקב מרגי, חברי הכנסת של יהדות התורה מנחם אליעזר מוזס, אורי מקלב, סגן השר יעקב ליצמן, וגם חה"כ אורי אורבך מהבית היהודי.

בעיקר דנו הנאספים, בדרכים החוקיות ובאפשרויות החקיקה להתמודדות עם המצב החדש אותו יצר בג"ץ בפסיקתו מהשבוע שעבר, פסיקה המכירה כאמור בפועל, בתקפותם של "גיורים" אלו.

יש לציין, כי למרות הסיכומים הקואליציונים המפורשים בנושא הגיור, מבינים כולם כי חקיקה חדשה בנושא אינה פשוטה כלל ועיקר, וזאת לא רק עקב היותה של מפלגת 'ישראל ביתנו' מרכיב מרכזי בקואליציה, עובדה העשויה לטרפד באיבה כל ניסיון לחקיקה, אלא גם ובעיקר עקב הידיעה, כי כל חוק באשר הוא, יעמוד בסופו של יום שוב למבחנו של אותו בג"ץ.

הרה"ר הגר"ש עמאר אמר תקף את פסיקת בג"ץ והזהיר מהמשמעויות העלולות להיות כתוצאה מכך: "הדרך אליה מוביל בית המשפט העליון להכרה ברפורמים, היא דרך מסוכנת העשויה לגרום לפילוג בעם. ניסיון ליצירת "זרמים" חדשים ביהדות עלול חלילה להביא להיעלמותם של חלקים מהעם היהודי, בדומה לצדוקים שהיו ונעלמו".

"היה אצלי הנשיא לשעבר נבון, שהיה בזמנו מנהל לשכתו של דוד בן גוריון, והוא אמר שבן גוריון אמר לו שאם יתירו גיורי רפורמים התוצאה תהיה שחלקים מהעם היהודי לא יוכלו להתחתן עם יהודים אחרים, ולכן אסור לפתוח פתח בעניין הזה שעשוי חלילה להביא לפילוג" סיפר הגר"ש עמאר.

השר לענייני דת יעקב מרגי הזהיר בדריו מפני המצב אליו מוביל כיום בית המשפט: "בג"ץ דוחף את העם לפילוג. המצב שיהיה כתוצאה מכך הוא, שכל מי שההלכה והמסורת היהודית והמשכיותו של עם ישראל נוגעים לליבו, יידרש כעת לשמור על אילן יוחסין, מה שיביא לפילוג בין חלקים נרחבים בעם".

בסיום הכינוס הוחלט, כי המפלגות החרדיות והדתיות ידרשו מראש הממשלה , לקבוע כי הרבנות הראשית לישראל תהיה בעלת הסמכות היחידה בנושא הגיורים, וכפי שנקבע בהסכם הקואליציוני, וכי לא יתאפשר לשום מכון גיור או זרם פרטי אחר לערוך גיורים בארץ ללא אישורה ופיקוחה של הרבנות הראשית.