אאא

המונים, בהם חילונים לצד דתיים, פוליטיקאים ואנשי צבא, טייקונים ומעוטי יכולת, נוהגים לפקוד את בתי רבנים ומקובלים בשעת צרה או להתייעצות קבועה, רוחנית וגשמית.

עם חשיפת פרשיית הרב פינטו והקשר של קציני המשטרה אל הרב, עורר הנושא דיון ציבורי, האם ראוי לאישי ציבור לעמוד בקשר עם "באבות" שעשויים להשפיע על תפקודם.

חבר-הכנסת מיקי רוזנטל ממפלגת "העבודה" סבור כי על כל איש ציבור באשר הוא אסור להגיע במגע עם רבנים אותם הוא מכנה "באבות".

"אני מבחין בין חצרות החסידים שאני קורא להם 'באבות מזויפים' לבין רבנים רציניים שהם מרות רוחנית. ובחצרות חסידים מדובר בתעשייה כלכלית מדאיגה מאוד ומנצלת את תמימותם של אנשים רבים חילונים ודתיים", אומר ח"כ רוזנטל.

לדבריו, אותם "באבות" הם ההפך מהדמוקרטיה הישראלית, ולכן אסור שהדמוקרטיה תיפגש עם הדמוקרטיה האחרת כביכול: "יש בעיה במובן הזה שאנשי שלטון שאמורים להיות שומריו של השלטון הדמוקרטי משתחווים בפני רבנים מהסוג הזה שלא מכבדים את הדמוקרטיה ובהחלט אני רואה בכך בעיה".

ח"כ רוזנטל סבור כי אין צורך בחקיקת חוק בנושא אלא כל אדם יקבע לעצמו את הגבול הדק: "לא צריך לעשות כלום, אני לא חושב שדברים כאלה צריך להגדיר בחוקים אלא צריך להבין שהאנשים האלה, תראה אני איש מאוד סובלני וכל אדם יחיה לפי אמונתו ואני מכבד את אמונתם של כל באי עולם".

"אני לא אומר למאן דהוא במי להאמין ובמי לא ובמה להאמין אני מכבד את אמונתם של אחרים אבל אני חושב שכשאר אנשי שלטון המתרפסים בפני רבנים שהם שרלטנים - ישנה בעיה", הוסיף רוזנטל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לעומתו, חבר-הכנסת מוטי יוגב ממפלגת "הבית היהודי", חולק עליו בתכלית. "עם ישראל הוא עם אחד וכולם מדברים עם כולם", אומר יוגב ומוסיף, "אין דבר כזה שמישהו לא יוכל לדבר עם מישהו אבל כולם צריכים להתנהל בדרך ישרה".

"אני לא באתי להגיד שום מילה על הרב פינטו מפני שאין לי שמץ של מושג מהי מערכת היחסים בינו ובין ניצב מנשה ארביב", מוסיף ח"כ יוגב.

לדברי יוגב מותר לכל איש ציבור לבוא ולהיוועץ עם רבנים: "ודאי שצריכים לדבר וחשוב לדבר וכל הדיבורים צריכים להיות בהתאם ליושר, לאמת ולכללים מקובלים. לדוגמה, לא מקובל שפוליטיקאי ישפיע על איש צבא במדיניות פעילותו וזה מקובל אבל לדבר כחברים או לעלות רעיונות תמיד אפשר וכך גם עם רבנים".

חבר הכנסת חובש הכיפה הסרוגה נשמע כועס על אותם הסוברים שאסור לאיש ציבור לפגוש ברב: "הרבנים הם לא מכשפות חס ושלום, הם אנשים טובים, פה רבנים ופה קצינים. הדיבור חשוב, הניסיון להשפיע באופן לא הוגן במידה ויש אז זה פסול".