אאא

ההכרעה אחר הצהריים (ראשון) של ששת חברי מועצת הרבנות הראשית לאשר את הכושר של הרב אריה שטרן, מה שבעצם סולל לכאורה באופן סופי את התמודדותו לתפקיד רבה הראשי של ירושלים, משיבה כעת את הכדור למגרשה של סיעת 'יהדות התורה', או יותר נכון לומר 'דגל התורה', שעשתה בחודשים האחרונים מאמצים כבירים, תוך לוליינות משפטית מתוחכמת, במטרה למנוע את בחירתו של הרב שטרן לתפקיד.

מבחינתה של 'דגל התורה' לא היו הרבה ברירות, זאת לאחר שהתברר כי הגוף הבוחר הוקם ברובו בצלמו ובדמותו של חוג הציונות הדתית - אנשיהם של שר הדתות ויו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט וראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

בשל כך, העדיפו ב'דגל' להעביר את הכדור למגרש המשפטי, ראשית מתוך תקווה לדחות את מועד הבחירות, מה שהיה פוסל ממילא את מועמדותו של הרב שטרן שבתחילת החורף יגיע לגיל 70, הגיל בו כבר לא ניתן להתמודד לרבנות העיר, ומאידך לנסות לפסול את חברי הגוף הבוחר.

לאחר שנחלו מפלה בשני המישורים עברו ב'דגל' לבחון את שאלת הכושר לרבנות עיר, כשגם כאן שיחקו את המשחק עד הרגע האחרון בתקווה שאולי יתמזל מזלם והרב שטרן ייפסל.

כיום, לאחר האישור הסופי, עומדת בפני העסקנים האפשרות המשפטית לפנות לבג"ץ בכדי לנסות אולי לקבל סעד מבית המשפט העליון שיפסול את מועמדותו של הרב שטרן.

בשל כך, ייכנסו עסקני התנועה למעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן בכדי לקבל את הכרעתו בעניין, כשגם אם כן וגם אם לא, עולה שוב השאלה העיקרית במי לתמוך מבין המועמדים החרדיים - האם בגאון רבי אליהו שלזינגר רבה של שכונת גילה, או אולי בגאון רבי משה חיים לאו, שכעת זוכה להעדפה הן בשל ייחוסו והן בשל קשריו בין חברי הגוף הבוחר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ייאמר מראש", אומר גורם בכיר בתנועה הליטאית ל"כיכר השבת", כי "לשניהם אין כרגע לפחות סיכוי של ממש לגבור על הרב שטרן אולם עדיין האפשרות ששני מתמודדים חרדיים ירוצו במקביל הינה וודאי לא ריאלית ועל כן אחד משניהם ייאלץ לפרוש".

לדבריו, "בסביבתם של גדולי הדור הנטייה כעת היא לתמיכה ברב לאו, זאת לאור סיכוייו העדיפים. למרות שהרב שלזינגר הינו חלק בלתי נפרד מהממסד של 'דגל התורה' עדיין צריך לעשות בסופו של יום את שיקולי היכולת לנצח ולכן הרב לאו עדיף שכן הוא זוכה לתמיכה חסידית וליטאית מקיר לקיר".

הגורם הוסיף, "השאלה הגדולה הינה כמה קולות מסוגל להביא הרב לאו מקרב חברי הוועד הבוחר הנמנים על חוגי הציונות הדתית. זאת שאלת המפתח שתקבע את התוצאה הסופית".

לדבריו, "המשחק הינו סכום אפס זאת משום שכרגע הרב שטרן זוכה לכאורה לעדיפות אולם הכל עדיין פתוח ויובא בפני גדולי ישראל לקבלת הכרעתם".