אאא

סוגיית ההתייצבות: סיומו של מבצע "צוק איתן" ותחילתו של זמן אלול בהיכלי הישיבות הנמצא בפתח מחזיר לסדר היום הציבורי בעולם החרדי את סוגיית ההתייצבות בלשכות הגיוס.

בציבור הליטאי, דעת מועצת גדולי התורה בראשות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, עדיין מורה כי יש להמשיך ולהתייצב בלשכות הגיוס.

בישיבות המזוהות עם הפלג הירושלמי מתנגדים להתייצבות ואף יוזמים כינוס הסברה מיוחד שייערך השבוע עבור המסרבים להתייצב.

עם זאת, שאלה גדולה מרחפת עדיין מעל יחסם של גדולי האדמו"רים, חברי מועצת גדולי התורה של תנועת אגודת ישראל לסוגיה הרגישה.

כזכור, בכינוס האחדות המשותף של שלושת המועצות שהתקיים במהלך החורף האחרון, עוד לפני אישורו של החוק החדש לשוויון בנטל, הורו גודלי הדור כי לאחר אישורו של החוק בכנסת ישובו להתכנס ואף שיגרו איום מרומז בו הבהירו כי ישקלו לאסור את ההתייצבות.

בחסידויות ויז'ניץ וסלונים כמו גם בקהילות נוספות בעולם החסידי רווחה המגמה שלא להתייצב זאת בהוראות פרטיות של האדמו"רים ומנהיגי החצרות אולם חוסר ההכרעה החד משמעית בסוגיה וחילוקי הדעות בשאלת ההתייצבות היקשו על כינוסם המשותף של גדולי הדור ולכן הדבר עדיין לא יצא אל הפועל.

כעת, על רקע שובם של האדמו"רים מחופשת הקיץ והאפשרות ש"המועצת" החסידית תתכנס במהלך חודש אלול הקרוב, ייפגשו היום, ככל הנראה, ראש ישיבת סלונים הרה"צ רבי משה ברזובסקי בנו של כ"ק האדמו"ר מסלונים חבר מועצת גדולי התורה של אגו"י יחד עם ראשי הישיבות הגאונים רבי יגאל רוזן ראש ישיבת "אור ישראל" והגאון רבי משה הלל הירש ראש ישיבת "סלובדקא" בכדי לדון בנושא החשוב.

יצוין כי שני ראשי הישיבות הליטאיות החשובות, נחשבים מנאמניו הקרובים של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, ותומכים באופן חד משמעי בהמשך ההתייצבות, כאשר מנגד האדמו"ר מסלונים נחשב לאחד ממובילי הקו הניצי המעדיף "שבירת כל הכלים" מול רשויות המדינה ושלטונות הצבא כולל הכרזה על אי התייצבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השאלה הגדולה הינה האם בסופו של דבר יגיעו חברי המועצת החסידית להבנות עם  שאר גדולי ישראל מה שיאפשר את קיום הכינוס המשותף של שלושת מועצות גדולי התורה.

בתוך כך, בוועד להצלת עולם התורה המזוהה עם הפלג הירושלמי נערכים לקראת גל הפגנות בשל מעצרו של הבחור אליהו כהן תלמיד ישיבת אורחות דוד שנעצר לאחר שלא התייצב בלשכות הגיוס.

לטענת העסקנים, כשהתייצב הוא נדרש להתגייס לצה"ל וכשסרב נשלח ל-20 ימי מעצר במהלכם הודיע שהוא שובת רעב עד שישוחרר.

"אנו מבקשים מכלל הציבור להעתיר בתפילה לשחרורו המהיר של הבחור אליהו בן ז'קלין", נכתב בהודעות הוועד, כאשר לדבריהם הורו להם גדולי ראשי הישיבות לצאת לסדרת מחאות ברחבי הארץ עד לשחרורו המוחלט של הבחור.