אאא

יו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט יוזם 'דיל' חדש בתוך הציבור הדתי, בין זה הדתי פחות לזה החרדי יותר, להרצת שני רבנים ציוניים דתיים לרבנות הראשית.

לפי הדיווח הבוקר (ראשון) ב'מעריב', גורמים ב'בית היהודי' טוענים כי בנם יוזם את מינוי הרב דוד סתיו לרב האשכנזי ומינוי הרב שמואל אליהו לרב הספרדי.

המטרה בדיל החדש של בנט, היא להגיש את תמיכת הרבנים הדתיים והזרם החרד"לי ברב דוד סתיו, בתמורה לתמיכת בנט והבית היהודי ברב שמואל אליהו.

לפי הדיווח ב'מעריב', סגן שר הדתות, אלי בן דהן, ייפגש במהלך היום עם הרב דב ליאור, אחד המתנגדים הבולטים לרב סתיו, וינסה להשיג את תמיכתו ביוזמה החדשה. בן דהן, מאשר כי ייפגש עם הרב דב ליאור אך מכחיש כי יקדם את היוזמה המדוברת.

גורמים בבית היהודי הסבירו ל'מעריב' כי "המטרה היא לתמוך בהצעת ח"כ אלעזר שטרן להרחיב את הגוף הבוחר, להעמיד את הרב דוד סתיו שמקובל על המפלגות החילוניות ועל הזרמים הליברלים בציונות הדתית, ומנגד לתמוך במועמדותו של הרב אליהו על מנת לפייס את החרד"לים".

גורם חרדי המעורב בבחירות לרבנות הראשית אומר ל"כיכר השבת" כי "ככל שחולפים הימים מתברר כי שום דבר חדש לא התחיל כאן, אלא הכל ישן נושן. לא פוליטיקה חדשה ולא שום דבר, והמירוץ המטורף אחר הדילים יוכיח זאת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, מרבית רבני הציונות הדתית מתנגדים נחרצות למינוי הרב דוד סתיו לתפקיד הרב הראשי, לא פחות מההתנגדות החרדית שיש כלפי הרב, הנתפס כפשרן מאוד.

מקורבי הרב דב ליאור אישרו ל'מעריב' כי תיערך פגישה בין הרב לסגן השר בן דהן, אך טוענים מנגד כי סיכוי קטן מאוד שהרב יסכים להרחבת הגוף הבוחר. "היום מרחיבים את הגוף הבוחר בשביל רב ציוני דתי, מחר ירחיבו אותו לטובת רב רפורמי", אמרו מקורבי ליאור.

מנגד, מ'הבית היהודי' נמסר בתגובה כי "אנחנו מחכים עד יום שני לתגובת ש"ס לגבי מתווה עמאר-אריאל".

כזכור, בשבוע שעבר הציגה יו"ר סיעת 'הבית היהודי' ח"כ איילת שקד אולטימטום למרן הגר"ע יוסף, לפיו, עד יום שני יצהיר על תמיכתו ברב יעקב אריאל ובתמורה הדיל עם ש"ס ייצא לדרך. האולטימטום שיצרה עורר זעם רב בש"ס, למרות שמאוחר יותר הסבירה כי האולטימטום כוון לש"ס ולא כלפי הרב, אך טרם ברור האם בעקבות כך ש"ס תנסה לקדם את הדיל המדובר.