אאא

דרמה של ממש התחוללה בימים האחרונים ב´קופת העיר´ וברחוב רשב"ם בבני-ברק, עד להכרעתו הברורה של מרן הגר"ח קנייבסקי שאילץ את ´קופת העיר´ לוותר על המיזם.

תחילתו של הסיפור, לפני מספר ימים, כאשר ב´קופת העיר´ החליטו לשכור חדר מתחת לביתו של הגר"ח קנייבסקי ולפתוח שם חנות של הקופה, בה המוני הבאים להתברך בקודש יתרמו לקופה.

הדירה המדוברת, שימשה במשך שנים את הגר"ג נדל, ומאז פטירתו נותרה ריקה, עד שהושכרה לפני מספר חודשים למספר שנים לאברך שנפשו חפצה להתגורר בסמיכות לגדול הדור.

לפני מספר שבועות, פנה אחד מבני משפחת נדל לשוכר, וביקש ממנו לעשות שימוש באחד מהחדרים בדירה. השוכר הביע את הסכמתו לכך.

לאחר מספר ימים, הושכר החדר הריק ל´קופת העיר´, לצורך גיוס תרומות מהבאים להתברך מהרב. החדר החל לעבור שיפוץ, תוך שנפתחת במקום דלת וחלון שפנו למדרגות המובילות את בית הרב, בכדי להסב את המקום לחנות צדקה.

אלא שאז החל השוכר להתנגד למהלך ועירב את בני משפחת נדל שלא היו מעורבים בכך שהחלו להתנגד אף הם, בטענה כי לא ראוי שבדירת אביהם זצ"ל תפעל חנות שכזו. השוכר מיהר להוציא צו מניעה ליוזמה מאחד הדיינים בבני-ברק.

אתמול (ראשון) הגיעו קבלנים שנשכרו על-ידי הקופה לחדר המחלוק, והמשיכו בשיפוצים. במקום התפתחה מהומה ואף משטרה הוזעקה למקום, בטענה להפרת צו המניעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ראשי ´קופת העיר´ הגיעו למקום ועלו לבית הגר"ח קנייבסקי לשאול את פיו. הגר"ח השיב כי יפנו לברר את הדברים בדין תורה.

בשעות הערב חל המפנה, כאשר הגר"ח קנייבסקי קרא בשנית לראשי הקופה, והודיע להם לרדת מהיוזמה ולוותר על פתיחת חנות הצדקה בסמוך לביתו.

הגר"ח הסביר לראשי הקופה כי מאחר וישנו חשש למעשה רמאות, הרי שממעשה רמאות מובטח כי לא ירוויחו דבר, וידוע שלשקר אין רגלים והם רק ינזקו מיזה, וביחוד שהיוזמה פוגעת באנשים, ולכן ביקש מהם לוותר על היוזמה, שהייתה צפויה להכניס תרומות רבות.

ראשי הקופה הודיעו במקום לגר"ח כי הם נשמעים לדעתו, ומקבלים אותה כמות שהיא גם במקום של הפסד, ובשל לכך הם מוותרים על פתיחת חנות הצדקה במקום, ויפרקו מיד את אשר כבר נבנה.