אאא

כשאני משקיף מן הצד על המאבק של הורי התלמידות הספרדיות בעיר עמנואל, והשתלשלות עניינם עד לבג"ץ, ומנגד על אלה מהספרדים הנאלמים דום למול התופעה, ללא הזדהות, ללא אמירה וללא הצעה, כאילו כל זה לא נוגע להם, במקום שראוי שכל ספרדי יזדעזע כנגד האפליה הבוטה והגלויה, אני איני יכול לשתוק.

ולו ב"עמנואל" בלבד הדבר כן, החרשתי כי מצאו מקום לתרץ, וניחא.

אולם מה עם  המנהלת ההיא מבית הספר ב"בית שמש"? גם שם יש הסבר?! אז בשאר המקומות ברחבי הארץ שגלוי וידוע שיש אפליה כנגד הספרדים במוסדות, האם זעקנו? האם הרמנו על נס מאבק ויצאנו חוצץ? לו כן, אז עתה הייתי מבליג, אבל לשתיקה מה זו עושה? מה קרה לגאוותנו הספרדית? ומה קרה לרגש היהודי הבסיסי, הסולד מכל אפליה, הזועק כנגד עוולות? עד כדי כך ירוד ירדה הרוח הספרדית שלנו? מה הפחד שנפל על הכל? לבוא ולזעוק את האמת הפשוטה: אתם מפלים אותנו לרעה! נכון, לא את כולנו, לא תמיד, לא כל הזמן, אבל התופעה הפסולה קיימת וצריך לחדול ממנה, ונא לא לבלבל אותנו!

די!

אין אני מאמין שדרך המלחמה והמאבק ועד לבתי המשפט, תועיל, חברינו מומחים להפוך כל מקרה וכל עניין שכזה, למאבק על "הערכים" ו"צפור הנפש", כביכול, והם ינצחו.

לדעתי המלחמה האמיתית והמאבק הנכון כנגד התופעה הוא בהקמת עוד מוסדות נפרדים ואיכותיים לספרדים, והבדלות ממי שאינו חפץ בנו, ומסתכל עלינו מגבוה, אל לנו להתרפס ולעמוד כעניים בפתח פעם אחר פעם, אנחנו בזה רק מבזים את עצמינו ומעצימים את רגש הנחיתות.

לצערנו חלק מהספרדים הנהנים מהפריווילגיה שבהכנסת ילדיהם למוסדות האשכנזיים, מזיקים לנו במאבקנו, ובזה דוקא יש  שיתוף פעולה מהאשכנזים, שכן מקבלים את "המיוחסים" המוכשרים והמיוחדים ובעלי הקשרים הנכונים מבין הספרדים, וגם זאת אחרי תחנונים, המתנה לתשובה חיובית עד בוש, ולפעמים גם ההשפלות.

והם גם יודעים למה כדאי להם: תקציבים, הקצאות, תקנים, משרות לרוב וכדומה, (הרי הם מודים ש70% מתלמידי ותלמידות החנוה"ע הם עדות מזרח!!) ובכך משמיטים את הקרקע מרגלי הספרדים המופלים לרעה, ואת טענתם על האפליה, שהרי יש שם בכל זאת ספרדים, ומה לכם כי תלינו עלינו, ובכך פעם אחר פעם המאבקים הללו נוחלים כשלון, והספרדים שוב מצטיירים כבכיינים ונחיתים.

האשמה נופלת לא פחות על אותם הספרדים, "האליטה" שכן "מצליחה במשימה" להכניס את ילדיהם למוסדות הללו, ודואגת רק  לעצמה, ובכך העוולה מונצחת לעד, והדוגמה בבחינת "כזה ראה וקדש" באה מהצמרת, ולמה ששאר העם הפשוט יותר לא ישאף להשתדרג אף הוא, ולהיות מהחשובים והמיוחסים? וזה כואב לא פחות.

ולכן עד שכל הספרדים לא יחליטו החלטה קשה ואמיצה וחד צדדית, פעם אחת ולתמיד, לשלוח ילדיהם רק למוסדות "ספרדיים"  לא יהיה שנוי, הבה נלמד מהחסידים במוסדותיהם. בפעולה כללית זו, יוקיעו כאחד כל סממן של אפליה ומכסות למיניהם, בכל המוסדות: הן בבנים והן בבנות, הן בתלמודי תורה והן בסמינרים והן בישיבות הגדולות והקטנות, ואז לנגד כל העם תוודע האמת הפשוטה והכואבת, אולי אז ימצא הפתרון, ויבוא הסוף לאחת התופעות המבישות ביותר בחברה שלנו, כי הרי אף אחד לא יודה ויסכים להצדיק על עצמו את התואר המביש של גזעני!