אאא

לפני מספר שבועות, נתפס במכס איש העסקים החרדי דן גרטלר בשובו במטוסו הפרטי מקונגו לישראל כאשר בידיו ובידי חמישה אנשים נוספים מעטפות חומות ובכל אחת מהם סכום של 20,000 דולרים במזומן.

גרטלר השוהה בדרך כלל במשך כל ימות השבוע בחו"ל, מקפיד לשהות מידי שבת בביתו שבבני ברק יחד עם בני משפחתו. ביום שישי ה-15,11,2013 שב גרטלר לישראל יחד עם מקורביו יוסף רוזנברג, משה קובלסקי, אהרון יוסף כהן, מנחם לוינשטיין ויעקב יוסף בטלמן שכאמור עברו עם מעטפות המזומנים.

על פי הדיווח ב"גלובס", אנשי המכס העלו את החשד כי מקור הכספים הינו אחד וכי הוא פוצל במכוון בין כל האנשים בכדי "לעקוף" את הצורך בדיווח על הכנסת סכומים של 100000 ש"ח לתחומי ישראל.

בעקבות החשד, נתפסו הכספים ע"י רשות המיסים והוחזקו בבית המשפט עד לבירור מקורם. במהלך הבירור שנעשה עם הנוסעים האחרים טענו הללו כי היו מודעים לחוק חובת הדיווח אך הסכום שהעבירו היה נמוך ממאה אלף ש"ח ולכן לא חשו חובה להצהיר עליו.

חלקם טענו כי מדובר בכספים השייכים להם אישית בגין עיסקאות שעשו ואף הציגו על כך חשבוניות, אחרים הסבירו שמדובר במתנה שניתנה להם לשימושם האישי. רבנים שהיו בטיסה הסבירו, כי הסכום שולם להם ע"י הרב שלמה בן טולילא המכהן כראש ישיבה בקונגו וזאת בתמורה לייעוץ וניהול הישיבה במדינה האפריקאית.

יצויין, כי בסופו של דבר השתכנעה הוועדה מטענות האנשים והשיבה את כספם כאשר הובהר כי מחמת הספק אין מספיק חומר ראייתי שהסכום פוצל ביניהם על מנת להימנע מהצהרה.

על גרטלר הוטל עיצום כספי בסך 8000 ש"ח, וזאת לאחר שהוא ועוזרו הודו כי הסכום שהעבירו יחד - 40 אלף דולרים שייך כולו לגרטלר.

גורם המעורה בסיפור, אמר ל"גלובס" כי: "זה שהיה מעטפות זה אולי נשמע כמו סיפור, אבל אין כאן שום סיפור. לכל אחד היה כסף ממקור לגיטימי שלו, והרשות קיבלה את ההסברים שסיפקו. מדובר בהליך מינהלי, שאין צורך להפוך אותו למה שהוא אינו".