אאא

"זהו רגע לא קל בשבילי", אמר השופט דן כהן, "אבל רציתי לקחת אחריות מלאה על מעשיי ולהביע חרטה מלאה. ההסדר מפליג בחומרתו ואת ההוכחה הטובה ביותר לחרטה שלי. הייתי ער לקשיים הראייתיים של התביעה ובכל זאת בחרתי לא להטריד את בית המשפט בניהול משפט ארוך למרות הפגיעה העצומה במשפחתי. כל ימי חיי עסקתי בפילנתרופיה ועזרתי לאחרים. אבל כיוון שזה לא רלוונטי למעשיי, הוריתי לפרקליטי שלא להעלות נקודה זו".

כך סיכם היום השופט בדימוס דן כהן את דיון הטיעונים לעונש בפני השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. לאחר שהודה במסגרת הסדר הטיעון בעבירת השוחד בפרשת סימנס, בעבירת הפרת אמונים בפרשת רוגוזין ובעבירת שיבוש, נדרש השופט לאשר את העונש: שש שנות מאסר, ו-10 מיליון שקל המחולקים בין 4 חילוט ו-6 קנס.

שלוש שעות לאחר השעה היעודה, בגלל עיכובים בשירות ההסעות של שב"ס, נכנס כהן לאולמו של השופט כאבוב. במצב רוח טוב, ספורטיבי בחולצת טריקו קצרה שחורה. "מצטער שעיכבתי אתכם, הפעם זה לא היה תלוי בי", התבדח עם הנוכחים שהמתינו בסבלנות.

כהן קיבל את זכות המילה האחרונה כמקובל. לפניו דיברו התובעת עו"ד אורלי דורון והסניגור עו"ד איתן מעוז. שניהם הגנו על העונש המוסכם בהסדר, אם כי כל צד הדגיש מימד אחר. דורון הדגישה את החומרה היתרה במעשים. מעוז התמקד בנסיבות המקלות. גילו, מצבו הבריאותי של הנאשם שגובה בחוות דעת של פרופ' אילן חרוזי. "הוא נפצע קשה בבטנו במלחמת יום הכיפורים", ציין מעוז. דורון דילגה על עברו כלוחם והעדיפה להדגיש שוב ושוב את עברו כשופט.

"אמרת את זה כבר חמש פעמים", העיר על כך השופט חאלד. דורון לא נרמזה והזכירה שוב: "מעמד הנאשם כשופט היה כרטיס ביקור עסקי של הנאשם במשך שנים. האמון הרב שניתן בשופטי ישראל נוצל לרעה וזו עוד סיבה לחומרה".

דורון הדגישה את נסיבות החומרה הנוספות מלבד "כרטיס הביקור" כשופט. "הנאשם יצר אסטרטגיה של סימנס מול חברת חשמל. למשל מעורבותו בניסוח מכתב מטעמה שמזרז ומזהיר את החברה מפני העיכוב באישור המכרז, מתוך ידיעה שהעיכוב הוא לרעת סימנס. למשל בתדרוך העיתונות נגד העיכוב. חומרה נוספת היא הפגיעה בתדמית מדינת ישראל בעיני מדינות וחברות זרות", אמרה דורון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"העונש מבטא את האינטרס הציבורי בצורה מאוזנת ומיטבית", סיכמה דורון את טיעונה. גם מעוז הגן על ההסדר: "ההסדר אושר בדרגים הגבוהים ביותר בפרקליטות לאחר גישור אצל השופט רוזן. ההסדר עבר מסננות רציניות ביותר. כהן ישלם מחיר כבד ביותר כדי לסיים את הפרשה. בפרו הוא שהה במעצר בית 15 חודש וגם זה צריך להילקח בחשבון".

"היוזמה לקשר הפלילי לא היתה של כהן"

"היוזמה לקשר הפלילי לא היתה של כהן, אלא של סימנס", ביקש מעוז להפחית חלק מהחומרה שיוחסה למרשו. "אתה סותר את גרסת התביעה"? שאל כאבוב. "לא, אני מציג את גרסת כתב האישום".

לשאלת השופט מדוע כהן ישוב לבדו על ספסל הנאשמים, שכן "המפתח היה בידו", השיב מעוז: "רשת ההגנה שפרש אהרונסון בהסדר שחתם עם המדינה חל על כולם מלבד הנאשם". את חלקו בפרשה הקטין מעוז: "הוא אכן ניסה לסייע לסימנס לקצר הליכים, אבל הוא לא היטה תוצאות המכרז".

וכאשר כהן ציין את חומרת העונש בהסדר, מצא לנכון השופט לציין: "רף הענישה עלה מאז אדוני כיהן כשופט. אילו אדוני היה מורשע במשפט הרי שהעונש בהסדר מאוזן לכיוון החומרה ברף התחתון ביותר. בהחלט להודאה של אדוני יש משקל מאוד חשוב".

גזר הדין יינתן ב-30 בספטמבר.