אאא

מועמדים ומועמדות ללימודים אקדמיים תוהים לא פעם על הצורך במכינה. שאלות כמו "בשביל מה אני צריך לבזבז זמן ?", "מה המכינה נותנת לי?" והשאלה הרווחת ביותר "המכינה באמת יעילה? היא באמת מכינה אותי ללימודים?" נשאלות בכל יום במשרדי הרישום של מכללת מבחר. פגישה עם אחד התלמידים ועם מרצה במערך המכינות של מבחר עושה סדר בבלגן.

מר דוד ילון, מרצה במכינה, נתחיל מהשורה התחתונה -  המכינה יעילה ?

"אין ספק כי לימודים אקדמיים מחייבים היערכות מיוחדת של הסטודנט/ית. מדובר על מחויבות ארוכת טווח של שלוש שנים לפחות, בהם נדרשים לעמוד בסטנדרטיים לימודיים גבוהים, הכוללים עמידה במבחנים בהצלחה והגשת מטלות שונות. הלימודים האקדמיים, מבוססים על היכרות טובה עם השפה האנגלית, מתמטיקה ורקע נרחב במדעים - בתחומים בהם רקע זה רלוונטי. מהנסיון הרב שיש לי, אני יכול לקבוע חד משמעית – תלמידי המכינות השונות עולים ברמתם על התלמידים שמגיעים ללא המכינה, מקבלים ציונים טובים יותר ובאופן כללי מסתדרים עם הלימודים בקלות רבה יותר. בעיני, הסיבה לכך היא פשוטה: ככל שהמוח מתרגל לעבוד בצורה אקדמית כבר לפני הלימודים, כך קל יותר לעבוד גם בתקופת הלימודים עצמם. ולשאלתך, בהחלט כן. המכינה יעילה ומקדמת את הלומדים בה."

מה כולל מסלול לימודים במכינה ?

"ראשית, אקדים ואומר כי מכללת מבחר מציעה מגוון מכינות, המותאמות למסלולי הלימוד השונים. מכינה לתחום הסיעוד לא דומה למכינה לתחום העבודה הסוציאלית וכן הלאה. לכל מסלול לימודים אנו מתאימים מסלול מכינה ייעודי. באופן כללי,  ניתן לומר כי המכינות מציעות שיעורים ושיעורי עזר בתחומי האנגלית, המתמטיקה והעברית. אנחנו, במבחר, רואים חשיבות עליונה בהצלחתם של הלומדים והלומדות במכינות השונות. חוויית ההצלחה במכינה, מהווה קרש קפיצה למסלולי הלימוד עצמם. צוות ההוראה במכינות, משקיע שעות רבות בהכנת לבחינות, בהקניית הרגלי למידה יעילים ובליווי אישי שמטרתו הצלחת התלמיד או התלמידה."

פגשנו גם תלמיד מן המנין במכינה ללימודי סיעוד, א' כהן שמו. הוא שמח לענות לשאלות שלנו.

אתה מרגיש שהמכינה אכן תורמת לך ?

"בוודאי. עבורי, אין שאלה בכלל. הגעתי למבחר כשאני נשוי ואב לשני ילדים, ברוך ה'. עבר זמן רב מאז שהתיישבתי ללמוד בצורה מסודרת. הלימודים במכינה מכניסים אותי למסגרת מסודרת, אני מקבל פה כלים איך לארגן חומר לימודי רב לקראת בחינה, אני משתתף בשיעורי עזר שמעניקים לי המרצים כדי להשלים פערים בחומר - אם אני נאלץ להיעדר מסיבה משפחתית זו או אחרת ומקבל מלגות שמקלות אלי את עול התשלומים."

אתה לא מרגיש שהמכינה היא בזבוז של זמן יקר ?

"בענין הזה, אני אומר לכל מי ששואל אותי שהלימודים במכינה הם "דרך ארוכה שהיא קצרה". אני לא מאמין בקיצורי דרך ו"קומבינות". על קיצורי הדרך משלמים בסופו של דבר בקשיים גדולים במהלך הלימודים – קשיים שעלולים לגרום לעזיבת הלימודים ובכך אין ספק כי מתבזבז הרבה מאד זמן."