אאא

תדהמה במשק החשמל - מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן הודיע לפני שעה קלה (ב') לדירקטוריון החברה על כוונתו לעזוב את תפקידו. כך נודע ל"כלכליסט". גליקמן מונה לפני כשלוש וחצי שנים והוא החליף בתפקידו את עמוס לסקר, שגם כיהן בתפקידו 3 שנים.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי גליקמן תולה את עזיבתו ברפורמה בחברת החשמל ובאי יכולתו לשלוט באופן מלא על מבנה ההכנסות וההוצאות של החברה. גליקמן נשא דברים דומים בבית הדין האזורי לעבודה רק לפני שבוע, שם טען שחברת החשמל לא שולטת בהכנסות כי היא אינה שולטת על התעריף, ואילו הוצאות החברה אינן תלוית בה בשל ההסכם הקיבוצי.

הרפורמה התקועה

בתחילת ספטמבר שלח מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסמך סיכום של הצעת המדינה לרפורמה בחברת החשמל, אך ניסנקורן דחה אותו על הסף. יום לפני כן הצהיר ניסנקורן בפני השופט רמי כהן שהמו"מ בין הצדדים כבר הגיע לסיכום סופי, וב־30 ביוני תוכננה חתימה רשמית על הרפורמה. "ב־2 ביולי התברר שאין אישור של שר האוצר לרפורמה", טען ניסנקורן. "לא שמעתי מיוגב קודם לכן שאין לו מנדט, אבל אחרי עשרה חודשים של משא ומתן, שלחה המדינה מכתב שמייצג גזירות חדשות ומכיל רק כ־40% מההסכמות".

על רקע הדברים, גליקמן תקף בשבוע שעבר את התנהלות משרד האוצר. גליקמן איים שאם לא תהיה רפורמה, תפטר החברה מאות עובדים, תסגור תחנות כוח לא יעילות ותעצור פרויקטים. הוא אף הזהיר שבתוך שנה וחצי החברה תאבד כ־30% מנתח השוק שלה. "זו שערורייה. אומרים לנו 'תתייעלו', אבל ידינו כבולות. אני לא שולט בפיטורים ולא בהכנסות, אבל אם בחורף הבא לא יהיה חשמל - יחפשו את הראש שלי", אמר.

מוועד עובדי חברת החשמל נמסר בתגובה: "ארגון העובדים מעריך את הצעד האמיץ של גליקמן, ומקווה שצעד זה ידליק את הנורות האדומות במשרד האוצר המוליך את חברת החשמל לפשיטת רגל מכוונת. ההתפטרות של גליקמן מצטרפת להתפטרותו של המנכ"ל הקודם עמוס לסקר והתפטרותם של הדירקטורים אברהם נתן ואקהויז.

"האחריות למשבר בחברת החשמל מונחת על כתפי האוצר. ארגון עובדי חברת החשמל דורש למנות ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות האוצר וקבלת ההחלטות בנושא הרפורמה. כנראה ששלושת המנכל"ים האחרונים בחברת החשמל שהתפטרו, הבינו כי עם התנהלות כזאת של האוצר לא ניתן להבריא את החברה".