אאא

"לעצור את התקציבים למוסדות בהם ישנה אפליה על רקע עדתי", כך אומר הבוקר (חמישי), יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, בראיון ל´גלי צה"ל´, בהתייחסות ראשונה לדו"ח החמור של מבקר המדינה.

דרעי, הצהיר בפתח הראיון כי בעיית האפליה קיימת בקרב מוסדות החינוך לבנים, בצורה קשה ונרחבת יותר מאשר במוסדות החינוך לבנות. "בגלל כמה סיפורים תקשורתיים, מבקר המדינה בדק את הנושא רק אצל הבנות", טען דרעי.

"אני מטפל בנושא הזה ללא הפסקה, כבר למעלה מעשרים שנה", אומר דרעי, "כואב הלב לראות אברכי משי, שנתקלים בבעיות, כשכל חטאם הוא רק שם משפחתם הספרדי".

דרעי סיפר כי גדולי התורה הליטאיים נלחמו רבות באפליה, אך ללא הצלחה. "לצערנו, מנהלי המוסדות לא שומעים לדעת תורה, לא שומעים להוראותיהם של גדולי ישראל שלהם בעניין", אמר דרעי.

במהלך הראיון, סיפר אריה דרעי כי לפני כ-15 שנה, כאשר לימור לבנת כיהנה כשרת החינוך, הורה לה מרן הגרי"ש אלישיב לעצור תקציבים למוסדות החינוך שבהם ישנה אפליה.

הפתרון, לטענתו, למיגור האפליה הוא בעצירת תקציבים. "לדעת תורה הם לא שומעים, רק כסף יעזור. אמרתי לגדעון סער, שר החינוך, שיקח כמה מוסדות ויעצור להם את התקציבים, וזה ילמד לקח את כולם, ובכך תיעצר האפליה".

דרעי גילה בראיון כי הוא יודע ששר החינוך קרוב לביצוע הצעד של עצירת התקציבים. "אמרתי לו ´גדעון, לך עם זה עד הסוף - יש לך גיבוי של הרב אלישיב ושל גדולי ישראל. תפסיק להם את התקציבים, אתה תהיה הגיבור של הציבור החרדי, כולם יסירו בפניך את הכובע על העניין הזה, כולם יגידו לך שאפו על-כך, אין לך מה לפחד", הוסיף דרעי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פתרון נוסף, לפי דרעי, הוא המוסדות הספרדיים. "אצל גור, ויזניץ ובעלזא יש גאוות יחידה, הם לא מתדפקים על המוסדות הליטאים, כמו הספרדים, יש להם את המוסדות שלהם", אמר דרעי.

דרעי סיפר כי לפני שנים רבות הוא שילם מחיר אישי כאשר הוציא את ילדיו ממוסדות החינוך הליטאיים והעביר אותם למוסדות ספרדים, כאשר הם נאלצו לנסוע רחוק מהבית ללמוד, רק לשם הדוגמא האישית.

על ראשי ש"ס היום, טען דרעי, כי מאחר וילדיהם לומדים אצל האשכנזים הם לא נלחמים כמו שצריך באפלייה ולא פועלים למיגור האפליה. "הם חוששים שיוציאו את הילדים שלהם מהמוסדות האשכנזים", טען דרעי.

בסיום הראיון, נשאל דרעי, מה דעת מרן הגר"ע יוסף בנושא, אך הוא התחמק ממתן תשובה. "אני כבר עשר שנים לא שם, אני לא יודע לענות לך", השיב דרעי.