אאא

סערה בעקבות דבריו החריפים של שר הרווחה משה כחלון (הליכוד) נגד ארגוני הצדקה בישראל שמצלמים את הנזקקים לצורכי תרומות. "מתנגד לשיטה הזו של לזרוק לאנשים ארגזים, לצלם אותם, להעמיד אותם בתור ולגרוף תרומות על חשבון המסכנים האלה. תפסיקו להעמיד אותם בתור בחמש ולהזמין צוותי טלוויזיה. אתם רוצים לתת? תנו בסתר", אמר כחלון בתחילת השבוע.

בעקבות הסערה שפרצה והדיון הציבורי בנושאי, הבהיר הבוקר (חמישי) השר כחלון כי "ועדה מטעם המדינה תבחן מחדש את כל נושא חלוקת המזון לנזקקים".

השר כחלון הסביר כי מטרת הוועדה היא ניסוח קוד אתי שישמור על כבוד האדם במסגרת הסיוע לנזקקים.

 "מיד אחרי החג נפנה למרכז אתיקה או קוד אתי לחלוקת מזון. ניקח נציג מעמותה שדואגת לנזקקים, מהאקדמיה, נציג שכונות ופעיל חברתי, ונרכיב ועדה משלנו, וגם נפנה למרכז אתיקה שייתנו לנו רעיונות. גם שרוצים לתת עלינו להיות מחויבים לשמור על כבוד האדם, וביחד נבנה קוד אתי", הסביר כחלון לגלי צה"ל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 

 לדברי השר, המדינה היא שצריכה לקחת אחריות על הנושא. "צריך לפעול לכך שעד לשנה הבאה העמותות הללו יהפכו מיותרות. מנכ"לי העמותות האלה מושכים עשרות אלפי שקלים בחודש על חשבון העניים", תקף.

 

יו"ר ש"ס לשעבר, הרב אריה דרעי, מתנגד לדברי כחלון. לדעתו, עמותות הסיוע נדרשות לצלם את הנזקקים שמגיעים אליהן לצורך קבלת תרומות.

 

"ברור שזה מפריע לי לראות את התמונות הללו - אבל יש להם ברירה אחרת?", תהה דרעי. "הרי איך מגייסים כסף? על-ידי רחמים של יהודים עשירים, שפותחים את הכיס כשהם רואים את התמונות של המסכנים".