אאא

כתובת ייחודית מימי הבית השני התגלתה ממש השבוע, בירושלים, בחפירות המתקיימות בסמוך לשער ציון. הכתובת הייחודית בארמית, בת עשר שורות, ככל הנראה שימשה כקמע.

הכתובת נחרתה על גבי כלי אבן מימי הבית השני (כוס מדידה) ששימשה על פי דעת החוקרים לטהרה. רק קומץ של כתובות מסוג זה נחשפו עד כה במהלך חפירות ארכיאולוגיות מוסדרות. על פענוח הכתובת הארמית החדשה המתוארכת למאה הראשונה לספירה שוקדים בימים אלה צוות של מומחים. על אף שהאותיות נראות בברור על פני הכלי מדובר בסגנון כתיבה קורסיבי (מעין כתב יד) המקשה את הפענוח. ההערכה היא שפענוח מלא של הכתובת יארך כחצי שנה.

את החפירות מנהלים פרופסור שמעון גיבסון ופרופסור ג'יימס טיבור מאוניברסיטת צפון קרולינה ובתיאום עם מר אביתר כהן וד"ר צביקה צור מרשות הטבע והגנים.

במהלך החפירות התגלה גם רצף של מבנים מימי הבית הראשון והשני, וכן מהתקופות הביזאנטית והמוסלמית הקדומה. מימי הבית השני מצאו הארכיאולוגים מערכת של בתי מגורים ובה מקווה טהרה ולו תקרת קמרון שהשתמרה במלואה באופן מפליא. באותו מבנה נמצאו שלושה תנורי אפיה בשכבת חורבן המתוארכת לשנת שבעים, השנה בה טיטוס וחיילי הלגיון הרומי כבשו את העיר.

הארכיאולוגים סוברים כי באזור זה של הר ציון התגוררו בשלהי הבית השני עשירי העיר ומשפחות הכוהנים. בהקשר זה מעניין לציין כי במהלך החפירות החדשות בהר ציון התגלו עד כה כעשר קונכיות של חלזון הארגמן שככל הנראה שימש לצביעת תשמישי הכוהנים. בנוסף לכל אלה התגלה במהלך עונת החפירות הנוכחית מבנה גדול מהתקופה הביזאנטית, אשר השתמר לגובה של שלושה מטרים מרצפת הפסיפס ועד לגגו הקשתי.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net

הכתובת בארמית על הקמע מימי בית שני - צילם סטפאן פאן
הכתובת בארמית על הקמע מימי בית שני - צילם סטפאן פאן