האדמו"ר מסלונים מגיע לטיש, אמש | צילום: פלאש 90
אאא

"מה האנשים האלה רוצים? לאן הם רוצים להוליך? כאילו, בעקשנות יהיה מה שיהיה" - את הדברים הללו אמר אתמול כ"ק האדמו"ר מסלונים, במהלך טיש מיוחד שערך לחסידיו, כשהם מיוחסים ספק לעותרים, ספק לשופטי בג"ץ.

אלפי חסידים הצטופפו אתמול בבית-המדרש בירושלים. אוירה מחשמלת אפפה את הכל.

הס הושלך באולם כשהאדמו"ר החל לשאת את דבריו ובמפתיע, דווקא בעברית ("לבקשת אחינו שלא מבינים אידיש, אני אדבר בעברית", הסביר).

האדמו"ר גולל לראשונה את הפרשה כולה מזווית ראייתו, והתייחס לבית-המשפט, לעותרים ואל הסוף הטוב שהלך ונרקם במהירות.

"אי אפשר שלא לראות כאן את הניסים. ביום שישי הגישו הצעה לגישור, ובית המשפט לא קיבל את זה.

"היה פחד. האם היתה צפויה למאסר. רק הבעל יחזור הביתה, ואז צפוי המאסר של האם. זו היתה שבת שניה שהאברכים היו בכלא. אומנם היתה להם אווירה שבתית, אבל כלא זה כלא, שלא נדע. זה הרבה יותר גרוע ממה שאתם חושבים.

"מאת ה' היתה זאת היא נפלאת בעינינו. כל הפרשייה שעברנו היא למעלה מהטבע. הדביקו לנו אות קלון שאנחנו גזענים. עליי אישית, ועל ציבור של אלף וכמה מאות משפחות - חסיד סלונים, ולמעשה על כל היהדות החרדית.

"יהודי המצווה ואהבת לרעך כמוך, לא שייך בכלל שיהיה גזעני. בייחוד על חסידות כמו שלנו המבוססת על אהבת ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"תלמודי התורה שלנו, בכל המקומות, יש תלמידים ותלמידות ספרדים. כמובן אנחנו רוצים שיהיו מתאימים ומתאימות לתורת הבעש"ט, אבל זה הקנה מידה היחיד.

"הצהרנו שכל מי שמוכן לקבל את התקנון, ברוך הבא. מנכ"ל משרד מבקר המדינה לשעבר, אחרי שהות של בערך שבועיים, העיד שאין אפליה. והוא לא אדם דתי.

"לא נתנו לנו הזכות הבסיסית שיש לכל בן-אדם - זכות השימוע. חצו את כל הקווים האדומים. טענו, בנוסף לכך, שבכלל אין זכות לנהל בית-ספר עם תקנון מחמיר.

"לדעתם הוא מחמיר. כאן מדובר באנשים שלא מכירים ולא יודעים מה זה מקל ומחמיר. הם מתיימרים להיות בעל-בתים. רצו להכתיב לנו דרכי חינוך".