אאא

יום אחרי התקרית המביכה, בה הותקף ראש עירית ירושלים ניר ברקת, דווקא כשיצא מביתו של כ"ק האדמו"ר מקאליב שליט"א, אליו הגיע לבקשתו, כדי לשמוע על צרכי הציבור החרדי, נרשמת התפתחות מפתיעה בעניין, דווקא מכיוונו של כ"ק האדמו"ר מקאליב.

בעקבות האירועים הללו, ובצעד נדיר, ניאות כ"ק האדמו"ר מקאליב שליט"א, להתראיין לאתר האינטרנט ´כיכר השבת´, ולהסביר, כיצד הוא רואה מנקודת מבטו, היאך צריכה היהדות החרדית להתנהג, ולהתייחס לציבור החילוני ולמנהיגיו.

בראשית דבריו מבהיר האדמו"ר, כי הוא אינו מתכוון לחלוק על אף אחד מגדולי ישראל, אלא להמסביר את דעתו בלבד - מתוך ניסיון של עשרות שנים בקירוב הציבור החילוני. הוא מזכיר את ´זקנו´ שהחזיר רבבות יהודים לאביהם שבשמים, "אני הולך בדרך אבותיי" הוא אומר, כשהוא מדבר על מפעלי הקירוב שלו במשך קרוב לחמישים שנה.

מבחינתו, הכל טמון בדרך ובצורה: "צריך להיות הכל באחדות, באהבה באחווה ובידידות... מה זה חילונים. הם אנשים שלא למדו ולא יודעים. אז צריך לקרב אותם. זו הדרך, רק העדינות".

כשהוא נשאל לגבי האירוע בו הותקף ראש העיר כשיצא ממנו, מבהיר האדמו"ר: "לא ידעתי מה שעשו לו כשהוא יצא. לצערי לא ראיתי שזה עוזר, עם מכות וצעקות זה אף פעם לא הולך. אנחנו צריכים לעשות באחווה ובידידות ולא באבנים ומקלות".

האדמו"ר גם מספר כי הוא זה שביקש את הפגישה עם ראש העיר, וכי התוכן כולו עסק בענייני השבת, החינוך והדיור של הציבור החרדי: "דיברתי איתו למען השבת, שיעשה הכל למען שמירת השבת בעיר, על הנצחת השואה, על הדיור לחרדים. הוא מוכן לעשות הכל, ביקשתי שידאג ל-20 30 אלף דירות, שיהיה לאברכים צעירים בזול, דירות שיעלו לא יותר מ-70,000... יש תוכניות ל-20,000 יח"ד, ארבע וחצי אלף כל שנה".

אחרי שניר ברקת נבחר לראשות העיר, מספר האדמו"ר, התקשרתי לאחל לו מזל טוב, למרות כל מה שהיה קודם. אמרתי לו, אתה זכית להיות ראש עיר בי-ם שהרבה אנשים שפכו עליה דם. אתה צריך לדעת לשמור על זה.

אגב, בבוקר למחרת הפגישה, שלח משב"ק האדמו"ר מכתב מיוחד לראש העיר, בו הוא כותב: "כ"ק האדמו"ר נהנה מאוד מפגישתו עם כבודו, ושמח להיווכח בנכונותו הרבה לסייע בשמחה בכל עניין הקשור לירושלים". מילים המביעות פעם נוספת את דרכו של האדמו"ר, השוללת מכל וכל התנהגויות מסוג זה.