אאא

חברי מועצת הביטחון של האו"ם הביעו הלילה (חמישי) דאגה לגבי מבצע עופרת יצוקה שניהלה ישראל בעזה בשל דו"ח האו"ם שפורסם לפני כעשרה ימים. בדו"ח נטען כי ישראל נקטה בתקיפה חסרת אחריות כלפי אזרחים ומתקני האו"ם. "חברי מועצת הביטחון הביעו את דאגתם לגבי הממצעים שבדו"ח", אמר נציג רוסיה באו"ם ויטאלי צורקין המשמש כנשיא מועצת הביטחון.

לוב, החברה במועצת הביטחון היא שניסחה את הצעת החלטה שבה תגנה מועצת הביטחון את ישראל אולם צורקין אמר כי ככל הנראה לוב החליטה לא להגיש את הצעת ההחלטה להצבעה שכן צפוי כי ארה"ב תטיל ווטו נגדה. אולם המעצמות החליטו פה אחד על ניסוח הצהרה המביעה "דאגה" נוכח המימצאים..

בדו"ח שפרסם האו"ם לפני כעשרה ימים טענה הועדה כי כי צה"ל התנהל ברשלנות בעת המלחמה בעזה. מסיכום של הדו"ח, בן 184 הדפים עולה כי ממשלת ישראל גרמה למוות פציעות ונזק לרכוש האו"ם במהלך שבע תקריות בהן היה מעורב צה"ל במבצע "עופרת יצוקה".

"מחברי הדו"ח הגיעו למסקנה שפעולות צה"ל לקו בהזנחה בדרגות שונות כלפי רכוש האו"ם וכלפי צוותי האו"ם ואזרחים אחרים ששהו בתוך שטח האו"ם, דבר שגרם לממקרי מוותף פציעות ונזק פיזי למבנים", נכתב בדו"ח. עוד נכתב כי "שטח האו"ם מוגן תחת החוק הבינלאומי".

הדו"ח קבע בין היתר כי ישראל ירתה במכוון על אזרחים ובשימוש בכוח מוגזם. מחברי הדו"ח אף המליצו להקים ועדת חקירה בלתי תלויה מטעם האו"ם שתבדוק באופן מקיף האם ישראל ביצע פשעי מלחמה במהלך המבצע בעזה. אולם מועצת הביטחון והמזכ"ל החליטו שלא לקבל את המלצה זו.