אאא

המאבק בין ארגוני ההצלה החרדים לבין ארגון מד"א מתלהט. מד"א מצידו מנסה לחסום את פעילות הארגונים ולנטרלם, מצנזר הודעות על אירועים, מנתק ביפרים, מתנכל לכל מי שקשור לארגונים הללו ומתעלם מבקשות רבני הארגונים בעניין התנאים הנדרשים למתנדבים החרדים. כל זאת תוך התעלמות מוחלטת מהמחיר בחיי אדם העלול להיגבות כתוצאה מכך.

המאבק כידוע אינו מטעמי קדושה, אלא כמובן על... כסף. ארגוני ההצלה נאבקים ביניהם על ליבם של התורמים בחו"ל, וכשבמד"א רואים את התרומות המגיעות לארגונים אלו, הדבר לצנינים בעיניהם.

באיחוד הצלה דוחים מכל וכל את הטענות, ואינם מבינים את פשר המהומה: "הרי כל תקציבו השנתי של איחוד הצלה עומד כ-9 מיליון דולר, שזה בקושי פסיק מתקציבו של מד"א שהוא כחצי מיליארד. ברור שאנחנו לא מאיימים על תקציב מד"א. ובכל מקרה איך אפשר להתנכל לארגון שמתנדביו עושים עבודת קודש ומצילים במקרים רבים חיי אדם, הרבה לפני שצוותי מד"א מגיעים למקום".

הניתוק של המתנדבים ממוקדי מד"א, אינו מאפשר למתנדבים לדעת על האירועים ולהגיע אליהם, ובעצם מותיר אותם מחוץ לרוב זירות האירועים, למרות שעל חלק מהאירועים המתנדבים בכל זאת יודעים, צעד זה מהווה נקודת לחץ חזקה מצידה של מד"א כנגד הארגונים.

איכא דרכא אחרינא

אלא שמסתבר, כי לא הכל נתון בידיה של מד"א. לארגוני המתנדבים יש כנראה גם אפשרויות אחרות.

והם מסבירים: צריך לדעת כי המונופול של מד"א אינו מוחלט. כפי שנחשף הערב ב'כיכר השבת', במידת הצורך ניתן להקים ארגון מתחרה, כזה שיעניק את אותם השירותים שמעניק מד"א ואף יסתפק בתעריפים מוזלים הרבה יותר מהם, כמו למשל על העברת חולים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המהלך של הקמת ארגון מתחרה למד"א הוא דבר שבהחלט עומד על הפרק, וכפי שהתפרסם כאן הערב, ראשי איחוד הצלה שנכנסו היום (שני) אל הגר"ש אוירבאך להתייעצות בעניין, קבלו ממנו תמיכה ברורה למהלך של הקמת ארגון הצלה ם אמבולנסים וכל הציוד, שיתחרה במד"א באופן רשמי וייקח ממנו נתחי שליטה במקומות שנים בארץ.

כדוגמא למקום בו ניטלה כבר ממד"א השליטה, מצביעים בפנינו אנשי שיחנו על המכרז של משרד החינוך למוקדי מצוקה בבתי הספר, מכרז בו זכתה חברת ´נטלי´, למרות לחצייה של מד"א, כאשר גם הפנייה לבית המשפט לא הועילה להם. "אנו לא פוסלים שיתוף פעולה עם גורמים רפואה פרטיים כמו ´נטלי´ למשל" הם מאיימים.

"מבחינה חוקית" מסבירים בארגונים, "ניתן לקחת ממד"א תחומים רבים שהם כיום נחלתו הבלעדית, ומכניסים כסף רב לקופתו, כמו העברות חולים, הכשרות ועוד. אנו כבר הוכחנו את יכולות הביצוע שלנו, אם נצטרך, לא ירחק היום בו אפילו מוקד 101 של מד"א לא יהיה הבלעדי בשטח. אנו לא ניתן להם לסכן חיי אדם, למנוע ממתנדבים להגיע לחולים ברגעים הקריטיים ביותר, וכל זאת מתוך קנאה וצרות עין".

במד"א מבינים כי ייתכן וחצו את הגבול, הכנס ביום חמישי הקרוב בהחלט מדאיג אותם והם מנסים ליזום צעדים להרגעה. מה שיקבע בסופו של דבר יהיו העובדות בשטח, האם יתרכך מד"א ויגיע להסכמות עם המתנדבים, או שלא. אחרת, המלחמה רק בראשיתה.