אאא

לאחר שבתחילת השבוע נבחר מוטי שרף לשמש כיועץ תקשורת עבור משרד האוצר, החליטה מנכ"לית המשרד, יעל אנדורן, לבטל את המינוי. ההחלטה נעשתה כדי כדי להימנע מסוג של מראית עין של ניגוד עניינים, מסבירים באוצר. שרף נבחר לייעץ לאוצר בהיבט האסטרטגי לאחר שקיבל את הציון הגבוה ביותר מבין המועמדים. עם זאת, שרף מייצג היום גופים רבים המפוקחים בדרך זו או אחרת על ידי האוצר כמו בנק לאומי ופסגות.

חשוב להגיד כי השימוש של משרדי ממשלה ביועצים חיצוניים המקושרים לבעלי עניין בשוק הפרטי די נפוץ ומבקר המדינה כבר הזהיר לגביו בעניין זמיר דחבש ובנק ישראל והרשות לניירות ערך.

ממשרד האוצר נמסר הבוקר כי "הבחירה במשרד נעשתה בתום הליך מכרזי בו זכה המשרד לציון הגבוה ביותר מבין המשתתפים בשל איכותו המקצועית. בנוסף, סוגיית ניגודי העניינים היתה אמורה להיות מעוגנת בהסכם מפורט. "יחד עם זאת, לאור המהלכים המשמעותיים שמוביל משרד האוצר, ולמען הסר ספק, בשלב זה משרד האוצר לא יתקשר עם משרד ייעוץ תקשורת חיצוני".

בתחילת השבוע הודיע משרד האוצר על כוונתו לשכור את שירותי חברת התקשורת של שרף - המייצגת חברות רבות במשק כמו בנק לאומי ופסגות ­- עבור ייעוץ אסטרטגי ותקשורתי תמורת 15 אלף שקל בחודש למשך חצי שנה.

המהלך שבוטל עורר חשש ללא מעט ניגודי עניינים, שכן מצב שבו אותה חברה מייצגת חברות ענק פרטיות ואת משרדי הממשלה האמורים לפקח עליהן הוא בעייתי במיוחד. כך לדוגמה, רק בחודש שעבר החליט משרד האוצר על הגבלת שכר הבכירים במשק ובקרוב תצא הממונה על שוק ההון דורית סלינגר במהלך הנוגע לדמי הניהול. שרף מייצג במקרים האלה לצד האוצר גם את מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק־עמינח ואת פסגות ונמצא בניגוד עניינים שיכול להוביל לזליגת מידע.