התמריצים בסכנה
התמריצים בסכנה (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

ועדת פרי להגברת השוויון בנטל ממשיכה בדיוניה בנסות לגשר על הפערים וחילוקי הדעות ולמצוא פתרון שיביא לגיוסם של אלפי בני ישיבות, אך עד כה נראה ללא הצלחה.

במקביל, נאלצת הוועדה להתמודד עם בעיה לא צפויה - סירוב משרד האוצר לממן חלקים מתוכנית הגיוס, למרות היותה אבן דרך משמעותית בעת הקמת הממשלה החדשה.

לפי הדיווח בעיתון 'מעריב', נציג משרד האוצר הופיע אתמול (ראשון) בפני חברי הוועדה והודיע כי משרד האוצר לא יוכל לתקצב חלק מתוכנית הגיוס המתוכננת.

במהלך הדיון טען נציג האוצר כי המשרד תקצב בסכומים גבוהים חלק מהרכיבים של מתווה הגיוס המתגבש, בהם בין היתר, סכומי השיפוי דרוש הצבא כדי להיערך לגיוס החרדים, תוספת תקנים למערך השירות האזרחי כאשר עלות כל תקן נעה בסביבות 30 אלף שקל וכן תוכנית התעסוקה לחרדים של משרד הכלכלה.

בנוסף לכל זה, דורשת הוועדה תקציב למימון התמריצים הכלכליים שיינתנו כדי לגרום לחרדים לצאת לשירות צבאי או אזרחי, כאשר נציג האוצר הודיע כי לא ניתן יהיה לתת את התקציב לתמריצים.

"לפי מה שמסתמן", מצוטט נציג האוצר ב'מעריב', "אין למשרד האוצר כספים למימון הנושא. צפויים קיצוצים כבדים מאוד, שממש חותכים בבשר החי, וספק אם תהיה תוספת תקציב שנוכל לתת כתמריצים וכהטבות לישיבות כתמורה לגיוס החרדים לצבא ולשילובם בשוק העבודה".

השרים זעמו על הדברים, אחד מהם תהה "מה אנחנו בכלל עושים פה?". נציג האוצר טען מנגד כי משרדו חותך תקציבים בכל המקומות והציע כי התקציב שיקוצץ מהישיבות ישמש לצורך מתן התמריצים.

השרה לימור לבנת הדיבה ואמרה: "איך אפשר לתת תמריץ לישיבות החרדיות מתוך תקציב שכבר היה שייך לישיבות? מה בדיוק נעשה - ניקח מהישיבות ואחר כך ניתן את הכספים בחזרה כתמריץ? זה לא באמת ייראה כתמריץ".

השרים שלחו את נציג האוצר לבדוק שוב מול משרדו איך ניתן לגייס בכל זאת תקציב לצורך המתווה לשוויון בנטל. "בלי תקציב נוסף לא ברור מה אנחנו עושים פה", אמר אחד השרים. "אני מודע לזה", השיב נציג האוצר, "אבל אני לא איש בשורה פה. אין לנו כסף לתוספת תקציב לישיבות".

כרגע, עדין לא ברור כיצד יראה המתווה לגיוס חרדים בעיקר בשל חילוקי הדעות שבו ומתברר שגם בשל הקיצוצים שמבצע משרד האוצר. הימים הבאים, לאחר אישור התקציב בממשלה, יבהירו את תמונת המצב לקראת המתווה הסופי.