האלימות בבנייני האומה, אמש  (צילום: ישי כהן, כיכר השבת)
אאא

המעמד האדיר של ארגון 'דרשו' ו'תודעה', בסימן שנה לפטירת מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל, נערך אמש (ראשון) בבנייני האומה בירושלים, בהשתתפות אלפי בני תורה ובראשות מרנן ורבנן גדולי ישראל.

כיאה לבני תורה, המעמד היה אדיר, ולא פחות מכך מעמד אחדות נדיר בין הפלגים הליטאים, לצד שניים מראשי הישיבות הבולטים בציבור הספרדי, הגאונים רבי שלום כהן ורבי משה צדקה שנאמו בפני אלפי תלמידי הישיבות הליטאים.

אבל מאחורי הקלעים של המעמד היו גם רגעים מבישים במיוחד, שיש מי שאף מגדירים אותם כ"אנטישמים", כאשר מאבטחים צעירים, הכו וקללו תלמידי ישיבות בלי להבחין, העיקר שהם לבושים שחור.

יתירה מזאת, שיאה של האלימות הייתה כלפי צלמי עיתונות, שמתוקף תפקידם תיעדו את האירועים. אחד מהם ניזוק בצורה קשה כאשר עדשת מצלמתו היוקרתית נשברה.

צלם "כיכר השבת", שלומי כהן, תיעד את כל האלימות של המאבטחים, עד אשר ניגש אליו אחד מהם ודרש לראות את התיעוד, כאשר ברוב חוצפתו הוא נטל את המצלמה לידיו, ומחק את כל התיעוד המפליל.

הכתב לענייני חרדים של 'ישראל היום', העיתונאי יהודה שלזינגר, העלה הבוקר לעמוד הפייסבוק שלו פוסט מחריד בו הוא מתאר את המחזות הקשות אתמול בבנייני האומה. 

"ככה זה להיות חרדי", פותח שלזינגר את דבריו, "אמש, בנייני האומה ירושלים. באולם עשרות רבנים, ובמדרגות בחוץ מתפתחת קטטה. שם את הטלפון על מצב וידאו ומתחיל לצלם. עשרות חרדים יוצאים לספק את יצר הסקרנות ממולם מתייצבים עשרות 'מאבטחים' לספק את יצר האלימות. המאבטחים מורכבים מילדים בני 15-20, שמתחילים להכות ולדחוף את כל מי שהם רואים. נו שוין, כבר נתקלתי במקרים כאלה".

"אחד המאבטחים רואה אותי מצלם", מספר שלזינגר, "חוטף לי את הפלאפון ובורח, כשאני מתחיל לרדוף אחריו שלושה מחבריו קופצים עליי, הודפים אותי אל המדרגות ומספיקים להגניב כמה בעיטות בירך וברגל. סתם. פשוט סתם. נו שוין, גם בזה כבר נתקלתי. מה שזעזע אותי באמת היה מה ששמעתי תוך כדי - 'מפגרים, אתם לא רואים שהוא לא מהשחורים', נזף בהם אחד מחבריהם שראה את מכנסי הג'ינס הבהירים והם שחררו אותי והחזירו את הטלפון. הקטטה נרגעה אבל הגועל נמשך".

"המאבטחים נראו קורנים מאושר - 'אתה לא מאמין, תפסתי 'כזה' ('כזה'!!!) בן עשר והדבקתי אותו לקיר', מספר אחד לחברו 'פחח', מתרברב בחזרה השני 'אני תפסתי שניים שחורים אחד מהם פצצתי בבוקס בבטן ולשני דפקתי בעיטה'". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מה שקרה בתוך האולם כבר לא עניין אותי, התחלתי להסתובב בין המאבטחים ולשמוע עוד 'חוויות' - 'אתה לא מאמין, אלירן תפס איזה דוס וזרק אותו במדרגות', 'סוף סוף אירוע לפנים עם אקשן'", מתאר שלזינגר.

"ככה זה להיות חרדי", מוסיף שלזינגר, "אתה לא עמרי שיוצא מפסטיגל, אלא 'כזה' בן עשר שאפשר להדביק לקיר. אתה לא דפני וסתיו אלא סתם 'שחורים' שאפשר לפוצץ במכות. משה וחיים טובים למטאפורות של לפיד, אבל בעייני האחרים הם עוד 'דוסים' שצריך לחנך..".

והמסקנה של שלזינגר: "כך נראית אנטישמיות נוסח 2013. פייר, הזדעזעתי".

הבוקר התראיינו יהודה שלזינגר וכתב 'כיכר השבת' ישי כהן בתוכנית 'שמונה עד עשר' ברדיו קול ברמה בהגשת מרדכי לביא ושחזרו את האירועים המבישים אתמול, האזינו.

מנכ"ל מודיעין אזרחי, כתב באתר החברה כי "במודיעין אזרחי אנו מאמינים שההכשרה הטובה ביותר היא ההתנסות, וכמו שאומרים 'אין חכם כבעל ניסיון'". האלימות אמש וההתבטאויות של מאבטחי החברה, מעוררות את השאלה: האם ה'חרדים השחורים' הם בגדר שפן הניסיונות של החברה ועובדיה.

תגובת חברת האבטחה 'מודיעין אזרחי', טרם נתקבלה.