אאא

ההרוג הראשון של צוק איתן: היום השמיני של מבצע "צוק איתן" ייזכר כיום בו נהרג הישראלי הראשון במבצע. מדובר בדרור חנין, גבר כבן 38 מבית אריה, שנפגע מפגיעה ישירה של פצצת מרגמה באזור עוטף עזה. לאחר טיפול רפואי ראשוני בזירה, הוא הובהל לבית החולים ברזילי באשקלון, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

דרור חנין ז"ל הגיע למקום בכדי להביא לחיילים אוכל ולשמחם, אך הדבר, לצער כולם, עלה לו בחייו. פגיעת הפצמ"ר הגיעה במקביל למטח הכבד ביותר שנורה עד כה במבצע "צוק איתן", כאשר בסביבות השעה 19:00 נורו עשרות רקטות לשטחים נרחבים בישראל - אזור גוש דן והשפלה, אשדוד, אשקלון, באר שבע ועוטף עזה. מערכת "כיפת ברזל" ביצעה מספר יירוטים מוצלחים.

הרוג ישראלי ראשון ב"צוק איתן" (צילום: אביעוז דוד - דוברות ביה"ח ברזילי)

שתי רקטות התפוצצו בשני בתים בעיר אשקלון. לא דווח על נפגעים בנפש, אך נזק נגרם למבנים. בנוסף, רקטה אחת פגעה בכיתה בבית ספר בראשון לציון. אין נפגעים בנפש, אך נזק רב נגרם לכיתה.

בתוך כך, צה"ל הורה הלילה לתושבים במזרח הרצועה, בשכונות סג'עיה וזייתון, להתפנות מבתיהם, זאת לקראת תקיפה נרחבת באזור. כך מדווחת רשת "אל-ערבייה". עם זאת, משרד הפנים של ארגון הטרור חמאס הפציר באזרחים שלא להתפנות מבתיהם זאת בכדי שלא לאפשר לצה"ל להפציץ את האזור כל עוד יש במקום אזרחים "בלתי מעורבים".

במקביל, חיל האוויר חיסל ברפיח פעיל טרור בכיר. הפלסטינים מדווחים על מספר פצועים בתקיפה. כלי תקשורת מדווחים כי צה"ל הפציץ את ביתו של פתחי חמאד, שר הפנים בממשלת חמאס.

בנוסף, במהלך הירי מעזה פגע חמאס שוב בקו מתח גבוה, המספק חשמל לרצועת עזה. בחברת החשמל הודיעו, כי על פי הנחיית שר התשתיות סילבן שלום, כל עוד הירי נמשך ונשקפת סכנה לעובדי חברת החשמל - הקו לא יתוקן.

בתוך כך, הירי לעבר ישראל נמשך. בשעות האחרונות נורה מטח לעבר אזור הרי ירושלים, בית שמש ואשקלון. שתי רקטות נפלו באזור חברון. לא דווח על נפגעים. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטות מעל שמי קריית גת ואשדוד.

כזכור, אמש הגיעו ישראל ומצרים, בחסות ארה"ב, להבנות על הפסקת אש עם החמאס, אך האחרון החליט להפר אותו ומשעות הבוקר נורו כ-200 רקטות(!) לעבר ישראל. בשעות הצהריים הורו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לצה"ל לחדש את התקיפות ברצועה. 

כאמור, חיל האוויר מפציץ מאז מטרות טרור ברצועה. קצת לאחר השעה 20:00 כינסו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה התייחסו להסלמה בלחימה.

 (צילום: מתוך פייסבוק)
ההרס בעזה (פלאש 90)
הגדלה

ראש הממשלה נתניהו אמר: "הבוקר הודעתי שאם חמאס והג'יהאד האסלאמי לא יקבלו את הפסקת האש הם ישלמו את המחיר. צה"ל מפציץ מהצהריים יעדי טרור ברצועה. מי שפוגע באזרחנו ישלם את המחיר".

דרור חנין ז"ל (מתוך פייסבוק)

לדבריו, "יש כמה חזיתות במלחמה הזו - מדינית, צבאית והעורף. אנחנו פועלים בכל החזיתות באחריות ובשיקול דעת בכדי להגן על אזרחנו מירי הרקטות. היה עדיף לעשות זאת בדרך מדינית וכך ניסינו לעשות. החמאס לא הותיר בידינו ברירה אלא להרחיב את הפעילות כנגדו".

נתניהו הוסיף: "אלה רגעים בהם צריך לקבל החלטות בקור רוח ובאורך רוח וללא התלהמות. אני נחוש לעשות את הדבר הנכון ואני יודע שאתם סומכים עליי להתעלם מרעשי הרקע ולבצע את המשימה. נעשה הכל, אבל הכל, בכדי שהשקט יחזור לאזרחי ישראל".

שר הביטחון אמר: "החל משעות הצהרים שבו לפעול כוחות צה"ל לתקוף את יעדי הטרור ברצועה. חיל האוויר תוקף באופן קשה את ארגוני הטרור ברצועה. בשבוע האחרון הוכה החמאס באופן קשה מאוד. הושמדו תשתיות, אמצעי לחימה ועשרות מחבלים נהרגו. כשראשי החמאס ייצאו ממחבואם הם יגלו את עוצמת האש והנזק שגרמנו להם, באופן כזה שיגרום להם להתחרט על הרגע שתקפו אותנו".

 (צילום: מתוך פייסבוק)
עוטף עזה, אמש (פלאש 90)
הגדלה

יעלון הוסיף: "החמאס בחר שלא לכבד את הפסקת האש. לא נסבול ירי לעבר ישראל או פגיעה באזרחנו. לא נתפשר על ביטחון האזרחים והחיילים. נסיים רק כאשר השקט יחזור לישראל. אני מבקש לחזק את האזרחים וראשי הרשויות שנמצאים תחת איום וקורא להם להמשיך להישמע להוראות. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. אני מחזק את חיילי צה"ל שפוגעים כעת בארגוני הטרור".

לאחר מכן, ראש הממשלה פיטר את סגן שר הביטחון דני דנון, זאת בעקבות ביקורת קשה שהטיח בנתניהו בנוגע להחלטת הקבינט על הפסקת אש עם החמאס.