אאא

לאחר החלטת הממשלה על פירסום מכרזים לבניית 1,500 יחידות דיור בהתנחלויות ולקדם תכנון 1,800 יחידות דיור נוספות, קרא הערב (חמישי) האיחוד האירופי לממשלת ישראל לחזור בה מהחלטתה. האיחוד אף איים במרומז על הטלת סנקציות נוספות על ההתנחלויות.

"אנו מזכירים שמועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי הכריזה על מחויבותה ליישם באופן מלא ואפקטיבי את החקיקה הקיימת בנושא ההתנחלויות" נאמר בהודעת האיחוד האירופי, כאשר התוצאה ברורה - סנקציות נופסות כנגד ההתנחלויות.

בין הסנקציות האפשריות: הנחיה של הנציבות האירופית לרשתות שיווק ברחבי היבשת לסימון מוצרים מהתנחלויות ואזהרות לאנשי עסקים אירופים שלא לפעול או להשקיע כספים בהן.

"אנו מאוכזבים עמוקות מפרסום המכרזים - המהלך הזה אינו תורם למאמצי השלום", נכתב בהודעה, "אנחנו קוראים לממשלת ישראל למקד את כל מאמציה בנסיון לחדש את שיחות השלום". 

בשבוע הבא צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס ישיבה מיוחדת שתדון בצעדי תגובה ישראלים נוספים להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית של הפתח וארגון הטרור חמאס.

בין השאר יוחלט האם להטיל סנקציות נוספות על הרשות הפלסטינית, זאת כאשר שר הכלכלה נפתלי בנט צפוי להציג בדיון את תוכניתו לסיפוח חלק מהגדה המערבית.

מוקדם יותר היום אמרה סגנית דוברת משרד החוץ האמריקני, מארי הארף, כי, "ארה"ב מאוכזבת עמוקות מההודעה הישראלית על גל בנייה חדש בהתנחלויות".

לדבריה, "שבנו ואמרנו שפעולות כאלה אינן מועילות וקשה לראות כיצד ההתנחלויות האלה יתרמו לשלום".