מחבלי חמאס
מחבלי חמאס (צילום ארכיון: פלאש 90)

שרי החוץ של האיחוד האירופי יצאו הערב (שלישי) בהודעה חריגה, כאשר הם קראו לארגוני הטרור ברצועת עזה להתפרק מנשקם. "האיחוד האירופי קורא לכל ארגוני הטרור ברצועת עזה צריכים להיפטר מנשקם" נאמר בהודעת שרי החוץ, שהתכנסו הערב לדיון במצב בין ישראל לחמאס.

בהודעה תקפו שרי החוץ את ארגון הטרור חמאס על כך שהוא משתמש באזרחים כמגן אנושי: "שרי החוץ של אירופה קוראים לחמאס לשים קץ לפעולות אלה ולהביא לסיום האלימות. כל קבוצות הטרור בעזה חייבים להתפרק מנשקם. האיחוד מגנה את הקריאות לאוכלוסייה האזרחית בעזה להפוך למגנים אנושיים".

האיחוד גינה בחריפות את גם ירי הרקטות לעבר ישראל. "מדובר בפעולות פליליות ולא מוצדקות", נמסר מהאיחוד.

עוד נאמר בהודעה כי "אנו מודאגים מאוד מההסלמה של האלימות בעזה וקוראים להפסקה מיידית של הלחימה בהתאם להבנות 'עמוד ענן'".

בתוך כך, בשעות האחרונות החל צה"ל בהפצצה מסיבית של אזורים נרחבים ברחבי הרצועה, בעיקר בשכונת סג'עייה ובבית חאנון. מאז תחילת צוק איתן נתפסו 28 מחבלים שמוחזקים ומתוחקרים על ידי כוחות הביטחון ומספקים מידע מודיעיני רב. 

מזכ"ל האו"ם וראש הממשלה, היום (צילום: אריק אלון - ynet)

מוקדם יותר היום הגיע מזכ"ל האו"ם באן קי מון לביקור מיוחד בישראל בכדי לנסות ולקדם הסכם להפסקת אש בין ישראל לחמאס. הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריה בתל אביב ולאחר מכן יצאו השניים בהצהרות לכלי התקשורת.

"אף מדינה לא הייתה סובלת ירי רקטות לשטחה" אמר מזכ"ל האו"ם, "יותר מדי משפחות, הן פלסטיניות והן ישראליות, קוברות את ילדיהן. המסר שלי הוא: הפסיקו להילחם ותתחילו לדבר. טפלו בסיבות לסכסוך. אין אלטרנטיבה לפתרון שתי המדינות. יש לכם עתיד משותף. אמשיך לעשות הכול להביא שלום לשני העמים".

עם זאת, מזכ"ל האו"ם תקף את חמאס ואמר כי "בעוד אנחנו מדברים, טילים ממשיכים ליפול על ישראל שיורים חמאס והג'יאהד האיסלאמי. ראיתי עדויות בעצמי. אנחנו מגנים בתוקף התקפות טילים ושימוש באתרים אזרחיים כמו בתי ספר למטרות צבאיות. אני שולח תנחומים לראש הממשלה ותושבי ישראל על ההרוגים. אני מעריך את הלגיטימיות שלכם להגן על עצמכם. אך מבקש שתרסנו תגובתכם".