אאא

הלילה בחצות תסתיים רשמית הקפאת הבנייה בשטחים, ועדיין אין הסכמה בנושא בין ישראל לפלסטינים.

האמריקנים לוחצים על הצדדים להגיע להסכם, אבל ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה בנימין נתניהו לא רוצים לצאת פראיירים.

נכון לעכשיו אין הסכמה בנוגע להקפאת הבנייה: הפלסטינים סירבו להצעה הישראלית להמשיך בבנייה מרוסנת וישראל סירבה להצעה להאריך את ההקפאה בחודש וחצי נוספים.

כאלף איש הכריזו על חידוש הבנייה בהתנחלויות

כאלף בני אדם התכנסו בהתנחלות רבבה וחגגו את סיום הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, כך דווח בגלי צה"ל. בין החוגגים כ-200 נוצרים אוונגליסטים ממדינות שונות ותומכי ליכוד מרחבי הארץ והעולם שבאו להזדהות עם המתיישבים בשומרון. ראש המועצה האזורית שומרון: "זה לא יום חג. אנחנו רוצים להתנהג באופן טבעי, שאדם יוכל לבנות בארצו את ביתו בלי מגבלות".

שעות ספורות לפני שיפוג תוקפו של צו ההקפאה, התקבצו הערב (א') בהתנחלות רבבה מאות בני-אדם, והכריזו על חידוש הבנייה בהתנחלויות בתום ספירה לאחור. לדברי המתנחלים, היום האחרון לתכנית ההקפאה הסתיים עם שקיעת החמה, ואין צורך להמתין עד חצות הליל.

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, הבהיר באירוע ברבבה: "אנו רוצים שאדם יוכל לבנות בארצו את ביתו בלי מגבלות" והוסיף: "אף עם נורמלי לא ייתן למצב שהאזרחים שלו יוגבלו בבניית ביתם בארצם. ולכן אנחנו מקווים להיכנס לשגרה ולבנות כל אחד את ביתו". לדברי מסיקה, מאות המפגינים הגיעו לרבבה "כדי להזכיר לראש הממשלה שהעם לפני שנתיים אמר את דברו בעד הבנייה ובעד התפתחות ושגשוג היישובים ביו"ש".

כאמור, בין החוגגים באירוע, היו כ-200 נוצרים אוונגליסטים ממדינות שונות, ותומכי ליכוד רבים מכל רחבי הארץ והעולם שבאו להזדהות עם המתיישבים בשומרון.

מוקדם יותר, קרא ראש הממשלה נתניהו למתנחלים ולפוליטיקאים מהימין לגלות "איפוק ואחריות".

חבר-הכנסת דני דנון מהליכוד, שהתבקש "להנמיך פרופיל", אמר בתוכנית "חמש בערב" עם ירון וילנסקי מהכינוס ברבבה: "אנו חוגגים באופן מתון, וגם הלילה הקרוב לא יהיה מנקר-עיניים. כבר הפסקנו לבנות כגנבים בלילה בארץ ישראל, ממחר נבנה בצורה גאה וציונית בכל רחבי יהודה ושומרון". בראיון ציין דנון, כי הבנייה ביהודה ובשומרון תתעצם אחרי חג הסוכות, כאשר יוסר הסגר על השטחים.

מסתמן: הפלסטינים לא "ישברו את הכלים"

על-פי הערכות עדכניות, גם החלטה שאינה לרוחם של הפלסטינים לא תגרום להם לפרוש מהשיחות הישירות. יושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, הצהיר כי "חידוש הבנייה יפגע באווירה בין ישראל לבין הפלסטינים, אבל לא יגרום להפסקת השיחות בין הצדדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דב וייסגלס, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, קרא בגלי צה"ל לראש הממשלה נתניהו - לעצור את הדחפורים: "אם אני ראש הממשלה הייתי מקבל החלטה מנהיגותית אמיצה ומקפיא את הבנייה", אמר וייסגלס והוסיף: "תמיד מגיע רגע ההכרעה, חבל שלא נקבל היום החלטה לגבי ההתנחלויות המבודדות שבמחלוקת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך סבב התייעצויות עם שרי הממשלה וכינס אמש את אנשי לשכתו בנושא. לשכת ראש הממשלה ערכה היום (א') סבב שיחות עם השרים וביקשה מהם שלא להעניק ראיונות לכלי התקשורת. כך דווח ברשת ב' של קול ישראל.

כזכור, צו הקפאת הבנייה בשטחי יהודה ושומרון יפוג הלילה בחצות. ראשי המתנחלים כבר מתכננים לחדש את תנופת הבנייה, כאשר ברקע מאיימים הפלסטינים לפרוש מהשיחות הישירות עם ישראל במידה ותחודש הבנייה בהתנחלויות.

רשת ב' דיווחה היום כי נתניהו נמצא גם בקשר רצוף עם שר הביטחון אהוד ברק, שנועד עם נציגי הממשל האמריקני. ממשל אובמה מנסה לגשר על הפערים ולמצוא נוסחת פשרה שתאפשר את המשך קיום השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים.