אאא

בכירים בצרפת, פנו בשבועות האחרונים לשגרירות ישראל בפאריס, בבקשה כי ישראל תשחרר את המחבל הפלסטיני-צרפתי, סאלח חאמורי, שאיים לפני מספר שנים לרצוח את מרן הגר"ע יוסף, אך נעצר.

אותם בכירים מבקשים את שחרורו של חאמורי, בתור מחווה כלפי צרפת במסגרת השלב השני של עסקת שליט, וזאת הן בשל מאמציה להביא לשחרור גלעד שליט עליהם לא זכתה למחווה, והן מחמת כך שהן שליט והן המחבל נושאים בזהות צרפתית.

השלב השני בעסקת שליט צפוי לצאת לדרך בעוד עשרה ימים, במסגרתו ישוחררו 550 אסירים נוספים. העיתון 'ג'רוזלם פוסט' דיווח אמש כי בישראל אין כוונה לשחרר אסירים המזוהים עם הפת"ח, בכדי לא להעניק מחוות ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

לפי הדיווח ב'הארץ', בצרפת מאוכזבים מנתניהו בשל העסקה לשחרור שליט, מאחר ונתניהו שב ודחה הצעות שונות של צרפת בנושא השחרור, כמו להביא את גלעד במסוק צרפתי ממצרים לבסיס תל-נוף ולאפשר את השתתפותו של השגריר הצרפתי בישראל בטקס קבלת הפנים.

בנוסף, לדעת הצרפתים, נתניהו לא העניק להם את הקרדיט המגיע להם על מאמציהם להביא לשחרורו של שליט, והעניק את כל הקרדיט למתווך הגרמני ולגרמניה.

בשנת 2005, נעצר סלאח חאמורי, פלסטיני בעל אזרחות צרפתית, והואשם בנטילת חלק בהתארגנות של החזית העממית לשחרור פלסטין, שתכננה להתנקש בחייו של הראשון לציון מרן הגר"ע יוסף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חאמורי נעצר על-ידי השב"כ יחד עם שני פעילים נוספים, והודה בחקירתו כי תכנן לבצע פיגועים בירושלים, בהם גם התנקשות ברב עובדיה. לפי כתב האישום שהוגש נגדו, פעל חאמורי יחד עם מוסא דרוויש, שהציע לו להתנקש ברב, ופירט בפניו את סידורי האבטחה בבית הרב, אותם הכיר בשל עבדותו בחנות מכולת סמוכה, כאשר נהג להביא אל בית הרב את הקניות שערכו בני משפחתו.

חאמורי ודרוויש ערכו סיורים בסמוך לבית הרב, ולפי התכנון, חאמורי היה אמור לנסוע במקום על אופנוע, ולירות לעברו בעת שיצא ממכוניתו, עאשר מחבל נוסף אמור היה להיכנס אל הבית ולהשליך שם רימונים.

בסופו של דבר, בחסדי שמים, ההתנקשות לא יצאה אל הפועל בגלל פעילות צבאית שהתקיימה באזור. כמה שבועות אחר כך נעצרו השלושה, ומאז הם יושבים בכלא הישראלי.

לפני למעלה משנתיים, פנה נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אל ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו לשחרר את המחבל חאמורי מאחר והוא מחזיק בזהות צרפתית. נתניהו, דחה בזמנו את הבקשה, ונימק אותה בכך שחאמורי לא התחרט על מעשיו ונחשב לאדם מסוכן לציבור.