אאא

הלחצים שהופעלו על המשטרה והפרקליטות נשאו פרי. הצעת הפשרה שגיבש יועצו של הנשיא התקבלה על ידי בית המשפט. האם שוחררה למעצר בית.

הביקורת הציבורית הקשה על ההחלטה לעצור את האשה ונסיונות הפשרה הרבים הכריעו את הכף. ביהמ"ש קיבל את הצעת הפשרה והעצורה שוחררה למעצר בית.

ל'כיכר השבת' נודע כי האם תשהה בבית ר' אברהם פרויליך במאה שערים.

בעדה החרדית הבהירו הבוקר למשטרה, כי אם יאורך מעצרה של האם, תבער ירושלים בצורה כמוה לא נראתה.

בכירים בעדה התבטאו בביטויים חריפים מאוד והתפשטות המהומות אמש רק הוכיחה כי הכוונות רציניות.

במשטרה נלחצו ממלחמת האחים העלולה להתרגש על ירושלים ולהתפשט לשאר חלקי הארץ, והדעות במשטרה נחלקו לגבי מה שמכונה "הכניעה לחרדים".

לאור ההתפרצויות האלימות והמהומות הקשות אתמול בירושלים. הנחה נשיא המדינה את יועצו לענייני חברה, יוסף אנגל, לשבת עם כל הצדדים המעורבים בפרשה. אמש התקיימה פגישה בין כל הגורמים המעורבים בנוכחות יועץ הנשיא. בין הגורמים שהשתתפו בפגישה: נציגי העיריה, הפרקליטות, המשטרה, ונציגי חסידות תולדות אהרון. בדיון עלו הצעות שונות, אך ההצעה שהתגבשה הייתה כי האם תשוחרר למעצר בית בצפון הארץ, כנראה אצל הרב דוד גרוסמן ממגדל העמק, ואילו הפעוט יועבר לבית חולים אחר במרכז הארץ.

דוברת בית הנשיא, איילת פריש אמרה ל'כיכר', כי אין בכוונתה להתייחס להצעת הפשרה בטרם יסיים בית המשפט את הדיון בעניין. עם זאת ציינה הדוברת כי הנשיא עושה זאת בלב חפץ, על מנת להביא בהקדם לסיום הפרשה.

להחלטת בית המשפט קדם דיון ארוך שנמשך כשלש שעות. במהלכו הוסכם על דעת כל הצדדים לשחרר את האשה למעצר בית בהסכמתה. בית המשפט אישר את הפשרה שהתגבשה.

סגן שר הבריאות שהיה מעורב בפרטי ההסכמה בין הצדדים, אף ערב לעצורה בסכום של 200 אלף שקל. הרב אברהם פרויליך ערב אף הוא בסכום דומה, והאשה עצמה חתמה על ערבות אישית של 50 אלף שקל. הערבות הגבוהה שנדרשה הינה בשל החשש שעלה במשטרה כי העצורה תוברח לחו"ל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בדיון השתתפו בין השאר, סגן השר ליצמן, דודי זילברשלג המשמש כאיש יחסי הציבור של המשפחה, הרבנים גוטפארב, דווידוביץ' וסלונים ורבים נוספים.

ליצמן הביע את התנגדותו למעצרה של אשה בהריון שלא נשקפת ממנה שום סכנה ואף הציע לשכנה בביתו. השופטת שסרבה לקבל את הצעתו אמרה כי "יש לך דירה קטנה ואין לך מקום מיותר...".

במהלך הימים הקרובים בהם תשהה האשה במעצר בית, ימשיכו הדיונים המשפטיים בין הצדדים ויתקבלו החלטות נוספות בעניין. כמו ההחלטות בעניין חוו"ד הפסיכיאטרית והטיפול הרפואי של בית החולים הדסה. ליצמן אומר ל'כיכר השבת', כי בדעתו להקים ועדת בדיקה חיצונית שתבדוק את התנהלות בית החולים בכל הפרשה האמורה.

ליצמן אף ביקש מהשופטת לשחרר לשבת את כל עצורי ההפגנות, השופטת השיבה כי תבדוק את העניין מול נשיאת בית המשפט.