אאא

"אני חושב שהיתה פה החמצה של שעה היסטורית", אמר הרב ישראל מאיר לאו, בתגובה לנאומו של האפיפיור בנדיקטוס ב´יד ושם´. "חרו לי מספר דברים שלא הוזכרו בנאומו של האפיפיור, והם: הוא לא ציין את מספר הקורבנות המפורש; בניגוד לקודמו, שאמר את המלה ´נרצחו´, האפיפיור הנוכחי אמר ´נהרגו´. יש הבדל דרמטי בין השניים, במיוחד כאשר עוברים על כל מילה של הנאום הרבה אנשים". עוד הוסיף הרב, כי "בנאום של האפיפיור הקודם דובר על כך שהרוצחים הם הנאצים, ואילו פה לא הוזכרו מי הם הרוצחים, לא נאצים ולא גרמנים".

"הנקודה שהכי הפריעה לי היא אי השתתפות בצערו של העם היהודי ששכל שליש מבניו", סיכם. "אני לא מדבר על התנצלות, אני מדבר על השתתפות בכאב ובצער. כואב לי שהאפיפיור לא אמר שהוא משתתף בצערו של העם היהודי. היו פה יותר השתתפות בכאב של האנושות, יותר מילים קוסמופוליטיות. אילו הייתי רואה את הנאום קודם הייתי מעיר לאפיפיור בעדינות".

יחד עם זאת, הסכים הרב לאו לומר כי הנאום היה "נאום יפה ומרגש ובנוי היטב, וכן תנ"כי מאוד. היה חשוב לשמוע מהאפיפיור כי העם היהודי הוא עם של אמונה וגבורה". כמו כן הוסיף הרב כי הנשיא פרס אמר לו שבקבלת הפנים בנתב"ג נשא האפיפיור נאום טוב, וגם במשכן הנשיא נשא נאום מרגש.

דבריו של הרב לאו צוטטו בכל כלי התקשורת וגרמו סערה גדולה בישראל, סערה אליה נדרש גם דובר הותיקן שהוציא הבהרה מיוחדת ותקיפה. "לפעמים יש הרגשה שמישהו בוחר מראש מה יש לו להגיד, בלי להקשיב בצורה מעמיקה לדברים עצמם", אמר. לדבריו, האפיפיור כבר הוקיע בעבר את מעשי הנאצים, ולמספר הנרצחים הוא התייחס בקבלת הפנים שנערכה לו בנמל התעופה בן-גוריון.

בתוך כך ערך היום האפיפיור ביקור אצל הרבנים הראשיים לישראל, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, שהעניקו לו מתנות סמליות למזכרת. האפיפיור ציין בדבריו בפני נציגי הרבנים בישראל, את המחויבות העמוקה לעם היהודי וגינה שוב את האנטישמיות.