(צילום: פלאש 90, עיבוד: כיכר השבת)
(צילום: פלאש 90, עיבוד: כיכר השבת)

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הסעיר את העולם היהודי כשהכריז בשבוע שעבר על האפיפיור פיוס ה-12 "נשגב", שלב אחד לפני שיכריז עליו כ"קדוש". ההכרזה הזאת, שהיא הרבה מעבר לסמלית, עוררה זעם רב בקרב העם היהודי כולו משום שפיוס נחשב לאנטישמי ובמשך השנים הופנו כלפיו טענות כאילו ידע על שואת יהודי אירופה, ולא נקף אצבע כדי למנוע אותה.

"אני מביע בזאת מורת-רוח מההחלטה הזאת. קשה יהיה לנו להמשיך את הדיאלוג הבין-דתי, כאילו לא נפגענו כלל" אמר הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר למהדורה המרכזית עם מרדכי לביא ברדיו קול-חי 93fm אמש.

"זוהי דרגה אחת לפני דרגת "קדוש" והיא יוצרת מצב מאוד מכאיב לעם היהודי. יש היסטוריונים הטוענים כי שתיקתו של אותו אפיפיור הייתה שתיקה רועמת בזמן רציחתם של 6 מיליון היהודים מבני עמנו. גם אם ישנם שאומרים שהאפיפיור עשה זאת מסיבות טקטיות ורצה להציל אנשים בשקט, אין ספק שהעניין הזה שנוי במחלוקת.

כשמדובר על רצח של עם והדת היהודית, אם מבקשים לתת לו אות של כבוד זה פוגע ברגשות שלנו...הרב יצחק הרצוג בתור רבה הראשי של ישראל ביקש ממנו לאחר השואה לשחרר את כל הפליטים היהודים בכנסיות ולהעלותם לארץ-ישראל. האפיפיור חייך אליו, אבל לא נענה לבקשתו... אחרי שיקבל דרגת קדוש - כל ביקורת שנבקר את אותו אפיפיור אסורה לפי הדת הנוצרית".

הרב מצגר חשף בראיון כי בחודש הבא אמור האפיפיור הנוכחי, בנדיקטוס ה-16 להגיע לביקור היסטורי בבית-הכנסת הגדול ברומא. "אני יודע שהקהילה היהודית ברומא שוקלת כעת אם לקיים את הביקור והם מתייעצים איתנו גם בעניין הזה".

"קשה יהיה לנו להמשיך את הדיאלוג הבין-דתי כאילו לא נפגענו כלל. זה לא יכול לקרות כך. צריכים להמשיך את הדיאלוג, אך לא נוכל לומר שהמשך הדיאלוג שלנו עם הכנסייה הנוצרית יהיה כאילו לא קרה שום דבר וכאילו לא נפגענו" אמר הרב מצגר.