אאא

היום לפני 711 שנה - כ"ב באב ה' נ"ח

בחודשים האחרונים עת גברה מלחמת האזרחים בין הקיסר אדולף מוילבורג לבין נסיך אוסטריה אלברכט לבית הבסבורג, סובלים היהודים מעלילות דם ואשמה המוטלת עליהם באופן מיידי על ידי הניצים.

האציל רידנפלייש שאינו אציל כלל, התבזה מהפסדו הכבד במלחמה וכמו תמיד, האשים את הקהילות היהודיות. הוא מצא עלילה שקרית על ביזוי הנצרות על ידי היהודים והצהיר כי "קיבל היתר מן השמיים לנקום ביהודים ולהרגם".

חייליו המוסתים החלו לפרוע פרעות ביהודים ופתחו במסע הרג שהתחיל בקהילת ראטינגן שבפרנקוניה ומשם המשיך לקבילות רבות נוספות גם בבוואריה ואוסטריה. כעת עומד המספר על למעלה ממאה קהילות(!) שהותקפו והושמדו על ידי הנוצרים במסעות הרג בהם נרצחו אלפי יהודיים ב"פרעות רינדפלייש" הללו.

היום הגיעו המרצחים גם לקהילת נורמברג שבגרמניה, והחלו לטבוח בתושביה. משה שוכמכר מספר ל'מנהרת' בבכי כשהוא חבול ובגדיו קרועים כי איבד שניים מילדיו. "הם החלו לשעוט עם הסוסים לתוך העיר ורצחו מכל הבא ליד. שמעתי צרחות של ילדים קטנים ואמהות. הספקתי להבריח את ילדיי ולרוץ אל היער כשבדרך תפס אותי אחד מאנשיו של רינדפלייש והכה אותי. זה היה מחריד לראות את מהומת המוות שנוצרה שם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אבל כבד ירד על יהודי הקהילה שנותרו בחיים, בפרט כאשר נותרו ללא רועה. במהלך הפרעות, רצחו הפורעים את רב העיר וראש הישיבה רבי מרדכי ברבי הלל, מגדולי הפוסקים בכל הדורות, בעל מח"ס "המרדכי", בו לומדים רבים בהיכלי הישיבות. עמו נהרגו גם אשתו וחמשת ילדיו. כמו רבו המהר"ם מרוטנבורג, מת ה'מרדכי' על קידוש ה'. ה' יקום דמו ודם כל בני הקהילות שנטבחו על ידי חיות האדם ימ"ש.

הזוועות שיצרה עלילת הדם טרם נפסקו, היהודים נהרגים וקהילות מתמוטטות. גורמים פוליטיים מציינים כי ייתכן שהקיסר אלברכט, שחששו היחידי הוא לא מההרג אלא מאנדרלמוסיה שלטונית, ינסה להתנקש בחיי רינדפלייש. "דינו מוות", הכריז. מי ייתן.

נשמח לשמוע את הערותיכם ורעיונות נוספים למדור מנהרת הזמן, כמו כן ציון של תאריכים הראויים לסיקור, אזכור וכדומה - לכל פניה או בקשה: mr@kikar.net