אאא

ימים אחדים לאחר פיגוע הדחפור בירושלים בו נהרג אברהם וואלעס הי"ד ונפצעו כמה בני אדם, קבוצת "הארץ" הגישה תלונה למשטרה בעקבות זיוף הכותרת הראשית של האתר על הפיגוע והפצת צילום מסך מהזיוף ברשתות החברתיות ביום הפיגוע.

בכותרת המזויפת נכתב: "תאונת דרכים בין טרקטור לאוטובוס בירושלים" בעוד שהכותרת האמיתית לידיעה אודות הפיגוע הייתה: "חייל נפצע קשה מירי בהר הצופים; הרוג וחמישה פצועים בפיגוע דריסה בירושלים".

גם בכותרת המשנה באותה ידיעה מזויפת נכתב טקסט שקרי: "מוחמד נאיף, בן 23 מג'בל מוכבר, איבד את השליטה על הטרקטור, פגע בהולך רגל והתנגש באוטובוס. שוטרים שהיו במקום ירו לעבר הטרקטור ורצחו בדם קר את מוחמד. רנ"צ יוחנן דנינו גיבה את פעולת השוטרים ואמר שהם פעלו לפי חוקי האפרטהייד הנהוגים בארץ. מעוצמת פגיעת הטרקטור נהרג צעיר חרדי. משפחת נאיף שלחה את תנחומיה למשפחת הצעיר ההרוג. אמו של מוחמד סיפרה לכתבנו שלאחרונה חש מוחמד עייפות בשל עומס עבודה, וחסך כסף למטרת טיסה לנופש בקריביים שעליו תמיד חלם".

בידיעה אותה העלו באתר החברה נכתב כי לתלונה צורפו צילומי המסך וכי לטענתם "מטרת הפרסום ומפיציו היא להטעות את הציבור לחשוב שזו הידיעה שפורסמה ב'הארץ' ביחס לפיגוע בו נרצח השבוע ישראלי בירושלים, כדי להסית נגד עיתון 'הארץ', בעליו, עורכיו וכתביו".

לדבריהם, "פעולות הזיוף מופצות בהיקף נרחב ברשת, ומסבות ל'הארץ' נזק כספי ותדמיתי קשה. די במבט חטוף בתגובות הגולשים בפייסבוק לפרסום הזיוף כדי לעמוד על כך".

סמנכ"ל הדיגיטל ב"הארץ" ליאור קודנר, כתב בשם החברה כי "יצירתם של פרסומים שקריים אלו באמצעות מניפולציה מרושעת והפצתם לצורך עידוד הסתה נגד 'הארץ' ואנשיו ובמטרה לפגוע בחברה, מהוות עבירות פליליות, בין היתר של זיוף, שימוש במסמך מזויף וקשר להונות. נבקשכם לנקוט באופן מיידי בחקירה נמרצת לגילוי העבריינים".