אאא

כעת המאבק האמיתי מתחיל. אחרי שבועות של מאבק ציבורי כנגד המשך המעצר של האם החשודה בהרעבת בנה, שחרורה למעצר בית, והוצאת הילד מבית החולים 'הדסה', מגיע כעת השלב המשמעותי באמת של כל הפרשה: כתב אישום הוגש לבית המשפט.

את כתב האישום הגישה היום פרקליטות המחוז לבית המשפט המחוזי בירושלים (ג'). בכתב האישום מואשמת האם "בהתעללות בחסר ישע". בין היתר נטען שם, כי האם הרעיבה את בנה לאורך תקופה ארוכה ובשיטתיות, וכי ניסתה להונות את אנשי הצוות הרפואי ומסרה להם נתונים כוזבים על מצבו.

בין היתר מסתייע כתב האישום בסרטונים שצולמו על ידי מצלמה נסתרת, באלו לדברי הפרקליטות, רואים באופן הברור ביותר, כי הטענות כנגד האם נכונות.

בתחילה העריכו בבית החולים 'הדסה', כי האם סובלת מתסמונת 'מינכהואזן באמצעות שליח', תסמונת הגורמת לפגיעה בסביבתה. אולם בשבוע שעבר קבע הפסיכיאטר יעקב וייל כי האם אינה מסוכנת לילדיה, קביעה שסללה את הדרך להעמדתה לדין.

וייל, שמונה על ידי בית המשפט, ובהסכמת שני הצדדים, לערוך לאם את הבדיקה הפסיכיאטרית, קבע כי האם אינה סובלת מתסמונת "מינכהאוזן באמצעות שליח". מאוחר יותר הסתייג וייל מהצהרתו הגורפת, והבהיר כי הקביעה "זקוקה לבדיקה נוספת".

את האם מייצג עוה"ד ד"ר יעקב ויינרוט, שנשכר למלאכה על ידי אנשי חסידות 'תולדות אהרון' אליה משתייכת האם. כבר בשבע שעבר, וכצעד ראשון, ביקש עוה"ד וינרוט מהעיתונות החרדית להפסיק את ההתקפות והסיקור הבולט של הפרשה, וזאת ככל הנראה מתוך הבנה, כי המתקפה התקשורתית מעלה את הפרקליטות והמשטרה על עץ גבוה, ממנו יהיה קושי רב להוריד אותם בהמשך.

היום פרסם העיתון 'ישראל היום' הצעה, לפיה תעזוב המשפחה את הארץ לבריטניה, בתמורה לאי הגשת כתב האישום. הצעה שכאמור חסרת כל סיכוי, בפרט כעת, לאחר שכתב האישום הוגש.

כעת עוברת הפרשה לאולם בית המשפט, והמאמצים לזיכוייה של האם יתמקדו מעתה לא בהפגנות רחוב, אלא במאמץ משפטי נטו. הימים הקרובים יגלו את טיב הראיות שבידי התביעה, האם אכן מדובר ב"ראיות חותכות שחור על גבי לבן" כהגדרת אנשי הפרקליטות והמשטרה לכל אורך התקופה. או שמא מדובר בתובנות מעורפלות, שיביאו לעסקת טיעון במקרה הרע, ולזיכוי במקרה הטוב.