אאא

הרבה בשוק המקומי תלוי במה שיקרה מעבר לים, או במה חושבים עלינו אלה שבאים לבקר מעבר לים. לאחר יום של ירידות חדות יחסית שלוו במחזורים נמוכים יחסית החל המסחר בבורסה של ת"א בירידות אותן שוב מוביל מדד הנדל"ן, ובו בולטת מניית אפריקה ישראל שמאבדת קרוב ל-10% לאחר שבדויטשה בנק העריכו כי המניה תחתך ב-50%. באסיה מתנהל הבוקר המסחר במגמה של ירידות שערים.

אבל מהיום ועד סוף השבוע אנחנו לא לבד פה, היום יחל ביקור בן חמישה ימים של משלחת סוכנות הדירוג הבינלאומית, S&P כאשר עם המשלחת יפגשו צמרת האוצר והכלכלה בישראל, ובסיום הביקור צפויה הסוכנות לפרסם את תחזיותיה המעודכנות ביחס לכלכלת ישראל ודירוג החוב המעודכן שלה. כיום עומד דירוג החוב של ישראל ב-S&P על "A"/ יציב. נציין כי בשבועות הקרובים צפויות גם משלחות של סוכנויות הדירוג מודי'ס ופיץ' להגיע לישראל.

חשיבותם של המשקיעים הזרים שבה ועולה בבורסה המקומית, כאשר אתמול פירסם בנק ישראל נתונים מהם עולה כי הזרים חזרו לבורסה. תושבי חוץ רכשו מניות בבורסה בהיקף של 400 מיליון דולר בחודש מאי, וזאת לאחר שמכרו מניות ב-200 מיליון דולר בחודשים מארס-אפריל. עיקר ההשקעות בוצעו בחברות מענפי הכימיה והפרמצבטיקה. מנגד, מימשו תושבי חוץ נטו מניות ישראליות הנסחרות בחו"ל בהיקף של 280 מיליון דולר.

ועוד בנושא החוב הממשלתי, היום יתקיים המכרז השבועי של האוצר לגיוס הון מהציבור, המבוצע על ידי אגף החשב הכללי ובו צפויה המדינה לגייס בסה"כ סך של 1.25 מיליארד שקל.