אאא

הבורסה בת"א שעטה קדימה: התל-טק הוסיף 3% והמעו"ף טיפס ב-1.9%.

מדד ת"א 100 עלה ב-2.2% והגיע ל-800 נקודות. שיכון ובינוי זינקה ב-7.2% לאחר שנודע כי החברה קרובה לחתימת חוזה באזרביג'אן. גאון אחזקות קפצה ב-14.2% עם השלמת המיזוג בין מיטב וגאון שוקי הון.

הבורסה בת"א פתחה את שבוע המסחר בדהרה וחתמה את היום בעליות שערים חדות שאפיינו את המסחר במרבית שעות היום. את העליות הובילו היום מדדי התל-טק והבנקים שעלו ב-3% וב-2.8% בהתאמה. נראה כי המשקיעים בת"א התרשמו מההערכות החיוביות ביחס למשק הישראלי שהגיעו היום מברקליס, שמסמן את מועד סיום המיתון בישראל, ומצביעים בפקודות קנייה.

ואפרופו היי-טק, היום פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי ברבעון השני של השנה חלה עלייה של 8% בביקוש לעובדי היי-טק בתחום התוכנה. ביחס לרבעון השני אשתקד עדיין מדובר בביקוש לעובדים הנמוכים ב-27%. בסה"כ נרשמה עלייה של 4.5% בכלל הביקושים לאנשי פיתוח בהיי-טק.

מה אומרים הכלכלנים?

כלכלני ברקליס בסקירתם על המשק הישראלי אומרים כי "בנק ישראל יהיה הראשון בעולם להעלות ריבית" ומעריכים, "השקל יתחזק". האנליסטים צופים חזרה לצמיחה מהירה ב-2010 ("ייתכנו הפתעות חיוביות") וכן מעריכים כי תחול הפסקה ברכישות האג"ח והמט"ח בידי בנק ישראל. ברקליס מתייחס גם לשוק האג"ח הקונצרניות ("החששות שלנו פחתו").

בבנק אגוד מציינים כי "הריביות הנמוכות במדינות רבות בעולם תומכות בעליות בשווקים בטווח הבינוני-ארוך, ולגבי הטווח הקצר אנו מצפים להמשך תיקון כלפי מטה בשווקים ולכן ממליצים להיות זהירים". כלכלני לאומי מעריכים כי בטווח הקצר יתבסס השוק סביב רמת המחירים הנוכחית, עד להופעתם של איתותים חיוביים נוספים בצד הריאלי. בפועלים סבורים כי התשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים וההאטה שנרשמת בקצב ההתכווצות של הכלכלות הריאליות בעולם עשויות לספק תמיכה לשוקי המניות בארץ ובעולם".

בסיום המסחר עלה מדד המעו"ף ב-1.9%, ת"א-100 הוסיף 2.2%, מדד התל-טק זינק ב-3%, מדד הבנקים הוסיף 2.8% לערכו ומדד הנדל"ן קפץ ב-3.2%.