אאא

הבורסה בת"א תפתח היום (א') את שבוע המסחר על רקע המגמה המעורבת שנעלה את הבורסה בוול סטריט ביום שישי, הירידות שחתמו את שבוע המסחר בבורסות האירופאיות, והעליות בהן הסתיים המסחר באסיה.

מעבר לים, הבורסת בוול סטריט סיימו את השבוע במגמה מעורבת בטווח שבין ירידה של 0.4% לעלייה של 0.5%. הבורסות האירופאיות חתמו שבוע בירידות שערים בשיעור מירבי של 1.05%. הבורסות באסיה דווקא ננעלו בעליות שערים בשיעור מירבי של 2.94%. אחד-העם סיימה את השבוע במגמה מעורבת שבין עלייה של 0.8% לירידה של 2.8%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תפרסם היום נתונים לגבי ענפי טכנולוגיות המידע - תעסוקה בתחום, שיעורי צמיחה, נתוני סחר והשוואה בינלאומית.

כלכלני לאומי: ממתינים לאיתותים חיוביים

בסקירת השבועית על שוק המניות הישראלי, כלכלני בנק לאומי מעריכים כי בטווח הקצר יתבסס השוק סביב רמת המחירים הנוכחית, עד להופעתם של איתותים חיוביים נוספים בצד הריאלי. בטווח הבינוני צפויה המגמה להיות חיובית, בעיקר על רקע התייצבות המצב הכלכלי והתשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים.

כלכלני הפועלים מעריכים, כי "שוק המניות המקומי צפוי להמשיך להיות מושפע בראש ובראשונה מהנעשה בשוקי העולם, והם אלו שימשיכו לקבוע את המגמה. ייתכן שבטווח הקצר, גל מימושי הרווחים יימשך. מנגד, התשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים וההאטה שנרשמת בקצב ההתכווצות של הכלכלות הריאליות בעולם עשויות לספק תמיכה לשוקי המניות בארץ ובעולם". להערכתם, המעבר למדד השווקים המפותחים של MSCI צפוי להביא להשפעה חיובית על שוק המניות המקומי, אך השפעה זו תהיה מתונה ותיפרס על פני תקופה ארוכה יחסית (המעבר בפועל יתבצע רק במאי 2010).

"נחזור לצמיחה לקראת סוף 2010"

שר האוצר, יובל שטייניץ, התראיין אמש לערוץ 2, כשהוא מסכם 3 חודשים בתפקידו. שטייניץ חזר והדגיש את המשימות העיקריות שלו, כשר אוצר: "המשימות הן לבלום את המשבר הכלכלי, לבלום את הגידול באבטלה ולהוביל את ישראל לצמיחה מחודשת בשנת 2010". בין השאר, שטייניץ התבקש לספק הערכה לגבי מועד סיום המשבר בישראל. להערכתו, "נסיים את שלב הבלימה בסוף 2009 ונחזור לצמיחה לקראת סוף 2010". אמר שר האוצר.