אאא

מניית רציו מסעירה את המשקיעים בתקופה האחרונה. הסיכויים כי בשדה הקידוח שלהם לוויתן יימצא גז ענק הפכו אותה למנייה החמה של הבורסה. הערב נחשף בחדשות ערוץ 2 לראשונה כי מאחורי המנייה שזינקה בשנה האחרונה ב-750% מתנהל קרב יצרי של בעלי מניות שעורר מעורבות של גורמים בעולם התחתון ועלולים להשפיע על הציבור שהשקיע במנייה.

התמונה שמצטיירת היא איומים סחיטות ובוררויות של עבריינים. הכל התחיל כשבעל מניות קטן ברציו - קבלן מאשקלון - דרש ממנכ"ל רציו יגאל לנדאו שיחזיר לו את כספי ההשקעה בחברה בסך של 5 מיליוני שקלים. לדבריו לנדאו הבטיח להחזיר את ההשקעה אך לא קיים. כמה חודשים אחר כך דפקו על דלת ביתו של לנדאו בסביון שני עבריינים שדרשו לקבל את החזר החוב בשמו של הקבלן.

לנדאו המבוהל פנה לחברת שמירה המוכרת לו, אך בעל חברת השמירה הסביר שאין לו יכולת להתמודד עם הבעיה והפנה אותו לבוררות אצל מאיר אברג´יל, שלטענת המשטרה עומד בראש ארגון פשע. שני העבריינים פסקו שיש להעביר את הבוררות לבורר מקצועי.

הם פנו לעורך הדין אסף ברם - מומחה בעל שם לניירות ערך ומרצה מבוקש - שלא זיהה את שני העבריינים והסכים לבוררות. בעקבות קפיצת המנייה בתקופה האחרונה, דרש הקבלן מאשקלון את הפרשי הרווח מהמנייה - והוא הגיש בקשה לבית המשפט לביטול הסכם הבוררות. כך נחשף הקשר בין לנדאו - איש עסקים בכיר ומבעליו של בנק איגוד - לבין גורמים פליליים.

ממשרדו של עו"ד אסף ברם נמסר כי: "מתוקף תפקידו מנוע עו"ד ברם להתייחס לדברים. נדגיש כי העובדות שהועלו בבקשת ביטול הבוררות אינן מדויקות וזאת בלשון המעטה. הבחירה בעו"ד ברם נעשתה ע"י הצדדים ובאי כוחם על רקע מומחיותו בדיני ניירות ערך. הצדדים ועורכי דינם הם שניסחו את הסכם הבוררות, והיא מתנהלת מזה למעלה משנתיים באופן הגון, ענייני ואובייקטיבי".