אאא

בשעת שראשי תנועת ש"ס והמגזר הספרדי בכלל עוסקים בראיון המסעיר שהעניק חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם לעיתון ´מעריב´, בו תקף את ראשי ש"ס ששולחים את ילדיהם למוסדות של אשכנזים, מצאנו אותו בשעת צהריים שוחה בים.

מי שחשב שהראיון ב'מעריב' היה היחיד, כיכר השבת מתכבד להגיש קטעים נבחרים מראיון שהעניק הרב אמסלם לעיתון 'שעה טובה'.

בראיון, נשאל הרב אמסלם, על העובדה שחלק גדול מהפוליטיקאים הספרדיים עצמם התחנכו בישיבות אשכנזיות וקשה להם לחשוב שבניהם לא יקבלו את זה.

"יכולתי להבין את ההליכה למוסדות אשכנזיים לפני שלושים וארבעים שנה", אומר הרב אמסלם, "כי אז לא היו מוסדות ספרדיים, לכן יכולתי להבין את זה, כי מי שרצה להיות בן תורה לא היה לו מוסד אחר מלבד הישיבות האשכנזיות הליטאיות. אבל היום, כאשר ברוך השם יש לנו בלי סוף ישיבות ספרדיות...?"

אתה רואה את זה ביטוי לרגש נחיתות?

"בוודאי שאני רואה בזה רגש נחיתות. כל מה שקורה הוא עלבון אחד גדול".

עוד אומר הרב אמסלם: "אולי לחלק מהספרדים יש תפיסה כזו, שאם בנותיו לא ילמדו במוסדות אשכנזיים הוא לא יהיה אליטיסט ו"חושוב", והוא רוצה להיות מהחשובים".

לספרדים יש אלטרנטיבה מספקת?

"יש היום סמינרים מעולים לספרדים וצריך לחזק אותם על ידי שכל הבנות הטובות ילמדו אצל הספרדים".

אולי קיים חשש מפני לימוד משותף עם בנותיהם של בעלי תשובה, שאולי קנו מהעבר הרגלי חיים לא לגמרי חרדיים?

"יש לי שתי תשובות בדבר. ראשית, לא את כל בעלי התשובה אפשר להכניס לאותו החתך. יש אכן חדשים מקרוב באו ולא מתוך חלילה שום דבר רע – הם עדיין עם הנוהגים הישנים. לכן, כמו שיש רמות שונות והקבצות שונות, צריך שהדגש יהיה על רמת הלימודים ורמת היראת שמים ולא יקרה דבר אם הספרדים ישארו רק במוסדות הספרדיים אבל יקפידו על רמה מתאימה לילדיהם, כשם שאצל האשכנזים יש רמות שונות ובתי ספר שמותאמים לבתים השונים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מה אומרים החברים בש"ס על גישתך?

"מתקשרים אלי רבנים ודיינים ואומרים לי יישר כוח, אתה אומר בקול רם מה שכולם חששו להגיד. אל תעצור".

אתה מקווה שזה יביא מהפכה?

"לא עליך המלאכה לגמור אבל לא אתה בן חורין להיבטל ממנה. אני כאיש ציבור אמור לומר את האמת בפרצוף, תהיה כואבת כפי שתהיה. אני לא יודע אם הדברים שלי יעשו את המהפכה, אבל לפחות ניכרים דברי אמת".

מה אומרים החברים בש"ס ששולחים את ילדיהם למוסדות אשכנזיים?

"אני יודע מה אני אומר עליהם, שהם בעלי רגש נחיתות. אני אומר עליהם: מי שרוצה להיות אליטיסט שיחפש לו דרכים אחרות להיות אליטיסט בחינת 'ישראל אשר בך יתפאר'. שילדיו יהיו בעלי מידות, בעלי השקפה בריאה, שיגיעו לרמות נפלאות, שיחברו ספרים, שיהיו מנהיגים. מזה שהבן שלך ילמד בישיבה אשכנזית ואחר החתונה יחפש כולל ספרדי, בכך לא יהיה אליטיסט".

מדובר גם בראשי ש"ס.

"נו, אז מה?"

הם לא כעסו עליך?

"אני ידוע כאדם בעל דעות עצמאיות. מי שרוצה לכעוס שיכעס ואגיש לו כוס מים לשתות אחר כך. אני רוצה לשאול את כל אלה ששלחו את ילדיהם לישיבות אשכנזיות; כמה מהאשכנזים הסכימו להתחתן איתם בעקבות זאת".

(הראיון המלא מתפרסם בשעה טובה).