הרב לאו על רקע מפגין. צילום: פלאש 90
אאא

רבה של תל-אביב יפו, הרב ישראל מאיר לאו מגנה הבוקר במילים קשות את המפגינים החרדיים בירושלים. בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל הוא אומר: "גיניתי בהזדמנויות רבות את ההתבטאות כלפי שוטרי ישראל בתואר נאצים וכדומה. מעבר לזה שאני רואה בזה זילות השואה, יש בזה גם פגיעה בלתי מצודקת ושערורייתית".

לפי הרב לאו, "הם פוגעים באוכלוסיה שלהם, בנשים ובילדים שלהם, כשהם שורפים פחי אשפה. מי נפגע מזה? תושבי השכונה. ברור שהדברים הללו לא נקלטים באוזניהם של אלה הבודדים, שהם שבאב ממש".

הרב לאו נשאל מדוע אינו פונה לגאב"ד העדה החרדית, הגרי"ט וייס. "אני מכיר אותו. הוא הגיע בשנים האחרונות מחו"ל, אדם מתון דוקא. הייתה לי הזכות לארח אותו בביתי.

"היו כבר גאב"דים קודמים, כמו המנחת יצחק ואחרים, גדולי תורה וקדושי עליון, שלא תמיד נשמעו על-ידי כל הצעירים האלה שמעוררים את המהומות, והם מעטים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב הראשי לישראל לשעבר הגדיר את ההפגנות "התפרקות לשמה". לדבריו, מתוך ניסיונו רב השנים, ההפגנות לא יועילו. "ההידברות תביא לתוצאות, הרבה יותר מכל הפגנה. הסיעה הגדולה ביותר בירושלים, יהדות התורה, בקואליציה העירונית. למה לצאת לרחוב אם אפשר להשיג תוצאות טובות יותר סביב השולחן?"

ברקאי שאל מדוע קולו של הגר"ע יוסף לא נשמע, והרב לאו השיב: "הרב עובדיה יוסף יודע את הכלל ש'כשם שמצווה לומר דבר הנשמע, כך מצווה לא לומר דבר שאינו נשמע'. הוא מבין באיזה עיתוי עליו לפרוש ממעורבות ישירה.

"אם הוא חושש שלא ישמעו את דבריו, זה גובל בחילול ה' וזו פרצה לכך שמחר לא ישמעו לדברים אחרים שיאמר".