אאא

לשורות הבאות לא האמינו כמעט כל בני שיחנו, עד שהצגנו בפניהם את המסמך הרשמי, שחור על גבי לבן, ובו נכתבים מפורש הדברים החמורים הבאים.

הרקע מוכר וידוע. ארגונים שונים מציעים מלגות לימודים וקיום לסטודנטים, על מנת לאפשר לימודים אקדמאים ורכישת מקצוע, גם לאלו שאינם בעלי יכולת לממן לימודים כאלו בעצמם.

גם ארגון הג'וינט, בשיתוף עם עמותת 'ידידות טורונטו' הנתמכת על ידי קרן פרידברג, מציגים "תכנית מלגות" לחרדים המעוניינים בלימודים אקדמאים. שם התכנית הינה "חרדים לעתידם".

על פי פרסומי 'חרדים לעתידם', מטרת התכנית הינה "לעודד באמצעות מלגות את כניסתם של גברים חרדים למסלולי לימוד אקדמיים, וזאת על מנת שבסיום לימודיהם יתאפשר להם להשתלב בעבודה בה קיים פוטנציאל להכנסה גבוהה".

ולמי מיועדת התכנית? "רשאים להצטרף לתכנית המלגות ללימודי תואר ראשון גברים חרדים אשר למדו בישיבה קטנה ובישיבה גבוהה.  בכלל אלה נמצאים גם מי שהפסיקו את לימודי הקודש שלהם בישיבה גבוהה או בכולל אברכים לפני לא יותר מאשר שלוש שנים". כלומר, אנשים שהם כמה שיותר קרובים בהגדרתם ל'אברכים'. סתם 'חרדי' – לא מעניין אותם, הבו לנו אברך.

התכנית הזו מציעה מסתבר, מגוון פיתויים רחב. מעבר למימון הלימודים עצמם, ישנה אפשרות גם לקבלת 'מלגת קיום' המאפשרת לסטודנט לכלכל את ביתו בתקופת לימודיו, ואפילו השתתפות בנסיעות ללימודים.

אבל כל זה אפילו לא ההתחלה. את עסקני הג'וינט מסתבר, לא מספק לראות חרדי לומד לתואר אקדמי, ויוצא לשוק העבודה. הם צריכים לראות אותו לומד במקום חילוני!!! הלכת למכללה חרדית? בבקשה, אבל לא תקבל אצלנו מימון ללימודי התואר.

אתם לא מאמינים, נכון? אז הנה הציטוט מתוך הפרסום הרשמי של התכנית: "עמותת ידידות טורונטו נבחרה על ידי יוזמי התכנית להפעיל את תכנית מלגות בפריסה ארצית במוסדות להשכלה גבוהה שאינם מכללות חרדיות....".

את משמעות מקום לימוד חילוני, אין צורך להסביר, ומלבד בעיות הפריצות החמורות ואווירת ההפקרות הרוחנית במקומות הללו, הרי שגם בעצם לימודים עצמם, ישנם לעיתים קרובות תכנים מלאי כפירה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במסגרת תכנית המלגות הללו, המיועדת לאברכים בלבד, אין גם שום הגבלה על מסלולים המותאמים לאברכים חרדים. הם מצידם יסבסדו כל תואר באשר הוא, ובלבד שמקום הלימוד אינו ח"ו מכללה חרדית. אכן, לקרוא ולא להאמין.

ומה אומרים בג'וינט? פנינו להרשל קליין מעסקני ה'ג'וינט' בציבור החרדי. תשובתו הראשונה הייתה "אתה מאתר אינטרנט, מי נתן לכם אישור...". לאחר שסיים לתקוף בשלל טיעונים מקוריים, טען הרשל, כי הוא אחראי רק על פרויקט 'מפתח', והפנה אותנו לבצלאל כהן, זה האחראי על פרויקט 'חרדים לעתידם'.

מנהל 'חרדים לעתידם' בצלאל כהן, אישר בפנינו את העובדות הללו, לפיהן המלגות מטעם התכנית שבניהולו יוענקו אך ורק לאברכים ההולכים ללמוד במקומות חילוניים. אלא שכהן תלה את קולר האשמה בתנאי המרכז בו זכה. לדבריו, הקרן שבניהולו נועדה אך ורק לטיפול במקומות הלימוד החילוניים, בעוד ש'קרן קמ"ח' (שבניהולו של יוסי דייטש) היא זו המטפלת במלגות למכללות חרדיות".

פנינו לחבר מועצת עיריית ירושלים יוסי דייטש, וביקשנו לברר, האם אכן קרן 'קמ"ח' שבניהולו מוגבלת אך ורק למכללות חרדיות. דייטש הכחיש לחלוטין: "קרן קמ"ח מיועדת להענקת מלגות לחרדים המעוניינים בלימודים אקדמאים. לא הוגדר לנו בשום צורה שהיא לאן מיועדות המלגות, אנו מבחירתנו, בהוראת הרבנים, מנסים לכוון את הציבור החרדי למוסדות חרדים המתאימים לאורח חייו ולהשקפתו. אולם מבחינה טכנית, איננו מוגבלים רק למכללות חרדיות".