אאא

"לא בטוח ששפעת החזירים היא בשורה רעה עבור הציבור החרדי", את המשפט המפתיע הזה, אומר ל'כיכר השבת', המומחה לזיהומים ד"ר מרדכי ליפו.

את הכרזתו יוצאת הדופן, מנמק הד"ר ליפו בחוסר המודעות בציבור החרדי, לקלות ההדבקה בין בני האדם, ובהתאם לכך לחובה להישמר משימוש משותף בדברים רבים, בעיקר הדברים מכוונים כלפי השימוש בכלי אוכל משותפים, אבל לא רק. "אלו הם הדברים שבד"כ מעבירים וירוסים קשים, לאו דווקא של השפעת הזו. ואולי דרך השפעת הנוכחית, הציבור החרדי יתרגל לסטנדרט מתבקש של הגיינה" אומר ד"ר ליפו.

הציבור החרדי מסתבר, הוא אולי 'נקי' במובן הנרקוטי של המושג, ואולי בגלל דברים כאלו מרגיש חסין יותר. המציאות כמובן אחרת. אף אחד אינו מחוסן משלל הוירוסים המצויים בשפע בין בני האדם.

הד"ר מרדכי ליפו מתמחה בעיקר בזיהומים, ומנהל מרפאה מיוחדת לטיפול בזיהומים, בפרט זיהומים חמורים אצל חולי סכרת. "מגיעים אלי מקרים רבים מהציבור החרדי, כאלו שנגרמים אך ורק בשל חוסר המודעות המספקת בציבור הזה" הוא אומר.

"אני רואה כמה אנשים ששותים יחד מאותה כוס של ברכה, או משתמשים יחד באותה מגבת בבית הכנסת", הוא אומר ומבהיר: "חשוב להרגיל את הילדים בהזדמנות הזו, שלכל אחד יש צלחת משלו, כוס משלו ומגבת משלו. מדובר כאן בפיקוח נפש של ממש".

על הסניטרייה במקוואות, ניתן לכתוב פרק נפרד: "יש שם הרבה זיהומים. גם במים המזוהמים וגם ברצפה. הגיעו אלי אנשים עם זיהומים חמורים ברגליים. חייבים ללמוד לשמור על הגיינה. לא ייתכן למשל, שאנשים ישתמשו יחדיו בנעלי גומי משותפים ולא נקיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האם אכן יש בציבור החרדי אחוזי תחלואה גבוהים יותר במחלות זיהומיות? "בוודאי. היו הרבה מקרים של דלקת כבד זיהומית דווקא בציבור החרדי. זו מחלה שמגיעה דרך אכילה ושתייה, ומועברת דרך הפה ואלו נקודות שהמודעות בציבור החרדי חלשה לגביהם".

דוגמא נוספת הוא מביא ממחלת ה'מונו' הוגרמת לעייפות חמורה ולתסמינים נוספים: "זוהי מחלה המועברת דרך אכילה מפה לפה, והיא נפוצה בציבור החרדי מאוד".

המסקנות מבחינתו כרופא, חייבות להיות ברורות: "אסור לאכול ולשתות מאותם כלים. גם בשמחות – שבע ברכות כשמעבירים את הכוס מאחד לשני, חייבים שכל אחד ישתה מהכוס שלו. מי שמברך שישפוך לכל אחד לתוך כוסו, לא להעביר בשום פנים ואופן מפה לפה. זוהי סכנת נפשות".

אז אולי באמת כעת, נסיק את המסקנות המתבקשות, את הכוס המשתפת נחליף בחד פעמית אישית, את המגבת הרטובה נחליף בנייר חד פעמי, ובמקוואות יהיו סטנדרטים חמורים של ניקיון וחיטוי. אם כל זה יקרה, מעז יצא מתוק.