אאא

המצב הביטחוני באוקראינה, שברירי. רוחות מלחמה נושבות מכיוונה של רוסיה, כאשר אין לדעת האם ומתי תפרוץ אכן מלחמה בין הצדדים, שעשויה לגרור התערבות של העולם.

הבוקר (שלישי) הורה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לכוחות הצבא ששהו באזור הגבול עם אוקראינה לשוב לבסיסיהם, כך מסר דובר הקרמלין.

"המפקד העליון של הכוחות הרוסיים של הפדרציה הרוסית, ולדימיר פוטין, נתן הוראה לכוחות וליחידות שנטלו חלק בתרגילים הצבאיים לשוב לבסיסיהם", מסר דובר הקרמלין.

בתרגיל הפתע הרוסי השתתפו 150 אלף חיילים, 90 מטוסים, 880 כלי שריון ו-80 ספינות קרב. בעולם הביעו דאגה מהתרגיל.

במקביל, הפלישה הרוסית לחצי האי קרים נמשכת. כלי התקשורת מדווחים כי במהלך הלילה הזרים צבא רוסיה חיילים רבים נוספים לחצי האי קרים, כאשר רק אתמול הכוחות הרוסים הצליחו להשתלט על הטרמינל. לפי הערכות בחצי האי קרים כבר נוכחים 16 אלף חיילים רוסים.

הלילה נועד נשיא ארה"ב ברק אובמה עם יועציו לענייני ביטחון לאומי ודן עמם על הדרכים בהם ניתן לבודד את רוסיה בשל התערבותה הצבאית באוקראינה, שם הודח הנשיא המכהן.

בעקבות רוחות המלחמה, הגיע שליח מיוחד מטעם אחד מהרבנים באודסה אל ביתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן, ובפיו שאלה האם לעזוב את ארצו לנוכח המהומות המתרחשות שם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר סקירה מקיפה על הנעשה במדינה, השיב מרן הגראי"ל שטיינמן כי אין סיבה לעזוב את אודסה: "כרגע אין באמת סכנה ולכן ההוראה כרגע היא שב ואל תעשה, אין לעזוב את אודסה". 

אחד מהרבנים המקומיים באודסה סיפר בשיחה עם "כיכר השבת" על המתרחש באודסה: "יש לחלק בין התרחשויות פוליטיות לבין מה שמדברים על עניין סכנה. ההתרחשויות הפוליטיות הם מאוד דינמיות ויש כל הזמן שינויים והמצב לא יציב. אבל מבחינת הביטחון האישי של כל אזרח ואזרח שלא משתתף בהפגנה כל שהיא, מצבו בטוח כרגע - ואני מדגיש, נכון לעכשיו".

אמש (שני) דיווחנו כי אחד מבני הקהילה הנחשב למחזיר בתשובה מפורסם באודסה, ביקש משליח מיוחד בארץ שייגש אל מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי ויישאל בשמו האם לשוב ארצה לנוכח המהומות המתרחשות באוקראינה.

מרן הגר"ח השיב בנחרצות כי מוטלת עליו החובה לארוז את חפציו ולשוב ארצה. השליח הסביר לרב כי מדובר ביהודי שכל תפקידו הוא להחזיר בתשובה, אולם הגר"ח חזר שוב על תשובתו והוסיף: "אני כבר הרבה שנים חושב שכל היהודים צריכים להיות בארץ ישראל כי המשיח בדרך, לכן לשאלה שלך אם אתה אומר שיש שם סכנה, קל וחומר שצריך לשוב לישראל".