אאא

בבני ברק נערך הערב (רביעי) "מעמד החינוך", במסגרתו התכנסו מנהלי תלמודי התורה והמחנכים, כשבפניהם נושאים דברים גדולי ישראל על אופי החינוך הרצוי בדור הנוכחי.

את המעמד פתח מרן האדמו"ר מויז'ניץ, שדיבר על חובתו של המחנך להוות דוגמה אישית, ולהצטיין בעצמו בתורה, יראת שמיים ומידות טובות.

"התלמיד מסתכל על התנהגות המלמד ולומד ממנה", אמר האדמו"ר ביידיש. הרבי אף הוסיף כי יש לנהוג בשמאל דוחה ובימין מקרבת: "מצד אחד להרעיף חום ואהבה על התלמיד אך מנגד לדאוג שישמור על מסגרת הלימודים ולדעת לנהוג ביד תקיפה כשצריך".

"אם יש איזו הידרדרות של תלמיד בתורה או יראת שמיים, אסור למחנך להעלים עין ולוותר. יש לטפל בזה מייד. מדובר בדיני נפשות וחייבים לסייע בכל בעייה ולו הקטנה ביותר". הוסיף הרבי בנחרצות. "אסור שיקרה כזה דבר של העלמת עין. זוהי ממש עושה מלאכת ה׳ רמיה".

לסיום, דיבר האדמו"ר שוב על החובה של המחנך לחיות בטהרה ויראת שמיים וציין כי יש להקפיד לטבול במקווה וכן לא לגדל בלורית. בנוסף, ביקש שכל מחנך ילמד ספרי מוסר בכל יום ויתפלל על חינוך תלמידיו. "על המלמד לחשוב שתלמידיו הם ממש בניו ולפעול כפי שמתנהג עם ילדיו", סיים הרבי את משאו.

לאחר מכן, הגיע מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שנשא במקום את המשא המרכזי. הגראי"ל עמד בדבריו על כך שאברהם אבינו מלבד מעשים טובים, פעל גם לחנך ולקרב. "המחנכים ואלו שעוסקים בהוראה צריכים לדאוג לחינוך הילדים". 

"לא כתוב באף מקום שצעקו עליהם. מלמד שמתרגז - התלמיד לא יכול לקבל ממנו מכיוון שהוא נפגע. צריך לחנך בדרכי נועם ובנעימות". סיים מרן ראש הישיבה את נאומו. 

נאום הרבי מויז'ניץ באירוע (צילום: ישראל כהן)

לסיום, דיברו בפני המחנכים האדמו"ר מביאלה הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת חברון גבעת מרדכי וכן ראש העיר חנוך זייברט שהודה לראשי ארגון "מאירים" והפרויקט הלאומי שסייעו בהפקת מעמד החינוך. 

צילומים: משה גולדשטיין