הגראי"ל שטיינמן
הגראי"ל שטיינמן (צילום: מאיר אלפסי)

"מי הם הליסטים בדורנו? אלו לפיד וחבריו", כך התבטא אמש (מוצאי-שבת) בכאב מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן בשיעור בביתו.

ההתבטאות המעניינת של ראש הישיבה מלמדת על כאבו ותחושותיו הקשות אל מול הגזירות הרבות המאיימות לפגוע בעולם התורה ובציבור החרדי.

במהלך השיעור הקבוע אותו הוא נושא מידי מוצאי-שבת בביתו ברחוב חזון איש 5 בבני-ברק, בפני חבורה מצומצמת של בני עלייה, התייחס ראש הישיבה במעט לאקטואליה.

בדבריו, הקריא מרן ראש הישיבה את המדרש: "הראה הקדוש-ברוך-הוא למשה, דור דור וחכמיו, דור דור ומנהיגיו, דור דור וליסטיו". בשלב זה נאנח ראש הישיבה ולפי הדיווח ב'קו החשיפות' התבטא בחריפות רבה ואמר: "מי הם הליסטים בדורנו? אלו לפיד וחבריו".

לדברי מקורביו ששוחחו עם "כיכר השבת" ראש הישיבה כואב מאוד את המצב שנוצר ואת היחס המזלזל כלפי עולם התורה, האברכים ובני הישיבות. לדבריהם, ראש הישיבה דואג שפרנסת האברכים ורווחתם לא תיפגע חלילה על אף הגזירות הקשות.

המקורבים רואים בתפילות הרבות ובתחינות הנרגשות שראש הישיבה נושא מידי יום על מנת ולבטל את רוע הגזירה, את הזכות לביטול חלק מהפגיעות שתוכננו כנגד הציבור החרדי ועולם הישיבות ושחלקן התבטלו במפתיע כשגם אויבי הדת נאלצו להסכים עם ההקלות לבסוף.

כזכור בעבר התבטא מרן ראש הישיבה כנגד שר האוצר. היה זה במהלך סיום מסכת בבית המדרש "יוצאי ישיבת ארחות תורה". ראש הישיבה הקריא את דברי הגמרא, "פושעי ישראל אין אור של גיהנום שולטת בהם", ושאל מי הם אותם פושעי ישראל שאין אש של הגהנום שולטת בהם, והמשיך: "למי כן יהיה גיהנום? למפאיניקע'ס? (מפא"י) ללפדניקע'ס? (לפיד)".