אאא

"תתעסקו באחדות, לא במריבות" - זה המסר של הגראי"ל שטיינמן שליט"א שנשא אתמול (שלישי) נאום בקריית-היובל בירושלים. ביקורו המפתיע של הרב שטיינמן, נערך על רקע ההצקות הבלתי-פוסקות של תושבים חילונים, נגד התושבים החרדים המתגוררים בשכונה. בעצרת החיזוק, השתתפו מאות תושבים חרדיים.

קודם נאומו של ראש-הישיבה הגראי"ל שטיינמן, מאות המשתתפים קראו פרקי תהילים בכוונה רבה ובקול-רם.

בשנה האחרונה, מספר התושבים החרדים גדל והדבר, מסתבר, מדיר שינה מעיני חלק מהתושבים החילונים שמנסים לעצור, את מה שהם מכנים, "התחרדות" השכונה. והם לא בוחלים בשום אמצעי: קריעת עירוב, הגברת ווליום בליל שבת, הפגנות ומחאות - הם חלק מהצעדים של אותם תושבים חילונים.


צילום: עזרא לנדא, כיכר השבת

למעשה, תחילתו של הסיפור מתחיל בוילה השוכנת בלב קריית-יובל ומכונה על-ידי התושבים ´בית המריבה´. הוילה נרכשה על-ידי תושב חו"ל שמגיע מפעם לפעם לישראל ומתגורר שם.

בעקבות מחסור בבתי-כנסיות, אחד התושבים בקריית-יובל פנה לבעלי הווילה וביקש ממנו רשות להשתמש במקום בשבתות. זה האחרון הסכים ומאז החלה הסאגה הארוכה.

מספר חודשים לאחר-מכן, גם הוקצה מקום לעזרת נשים. צעד זה, העלה את חמתו של אחד השכנים. זה הגיש התנגדות ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים, עו"ד יוסי חביליו, על שינוי ייעוד למבנה. המתפללים טענו בתגובה כי אין מדובר בשינוי ייעוד של ממש, כיוון שבמקום אין ארון קודש וספר תורה.

בדיון שנערך בעקבות העתירה, פסקה השופטת תמר בר-אשר-צבן כי חלים צווי איסור זמניים לתפילות במקום, מכיוון שמדובר בחריגה ממטרות הבנייה המקוריות - מגורים.

אבל המתפללים לא הרפו וכבר באותה שבת, הקימו בית-כנסת זמני מתחת לאחד הבניינים ברחוב, והביאו למקום מאות כיסאות, סטנדרים וסידורים.